Снимка: архив, Булфото
fallback

Ще обжалваме решението за спиране на строежа „Златен век“, съобщи пред БНР арх. Пламен Мирянов-младши, управител на фирма „Артекс инженеринг“.

„Ние сме уверени в нашата правота и в това, че имаме законни строителни книжа, както и действащо разрешение за строеж. Старо римско правило е – когато общественото мнение влезе през вратата на съда, правосъдието излиза през прозореца на съдебната зала. Общественото мнение не бива да диктува законните решения на органите на България“, каза в интервю арх. Мирянов.

Управителят на фирмата „Артекс инженеринг“ добави, че улицата и протестите диктуват решенията на Министерския съвет и министър-председателя. Това за него обяснява факта, че не са били поканени на срещата от миналия ден.

„Няма как в днешно време една такава сграда от такова естество, с такива размери и инвестиции да бъде незаконна“, отбеляза Ива Милова, която се занимава със строителен надзор. Тя смята, че „Златен век“ е един от най-проверяваните строителни обекти в София за последните 2 години.

Oще по темата

Молбата за презаверка на разрешението за строежа на „Артекс“ била подадена след внесен проектозакон за изменение, които били неблагоприятни както за „Артекс“, така и за всички разрешителни режими в София поради въвеждането на рестрикция в броя на презаверките. „В тази поправка попадат всички заварени случаи. Ние не сме с ретроактивно действие“, добави Малинова.

Арх. Борислав Игнатов, председател на Камарата на архитектите в България, заяви, че поправките в ЗУТ няма да имат обратно действие, освен ако не е упоменато изрично в преходните и заключителни разпоредби. Той набляга на реалната възможност решението да не е старо, което изведнъж се подновява. „При този проект прави впечатление, че на няколко места във времето назад сроковете се хващат за 1-2 дни“, обясни той. По думите му в момента по българското законодателство не е ясно кой носи отговорност за нанесени щети, когато са издадени неправомерни актове и има нарушения.

Той подчерта, че нарушенията, констатирани от ДНСК при небостъргача, са технологични: „Тези неща се отстраняват за няколко дни и са обща практика в строителството и проектирането. Те не са нещо фатално. Сега цялата сграда се обявява за незаконна“.

Игнатов е категоричен, че е крайно време е Законът за устройство на територията да бъде преразгледан кардинално и на негово място да бъде прието ново съвременно законодателство във вид на кодекс. Според него случаят „Артекс“ е болезнен както за бранша, така и за цялото общество.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

34

Унаще Храсти

преди 5 години

Не е златен века Трът-Талър, за спокоен живот на всички парламентарни калвачи

33

Анонимен

преди 5 години

важното е какво пише в листа за спиране на строежа. Ако пише "няма предпазни мрежи, липсват каски на работниците" и ще видите след седмица нови мрежи, всички с каски и строежа продължава.Само че със скоростта на строене, докато се съберат на ново да протестират ще имат акт14.

32

Анонимен

преди 5 години

Уж писаха,че сградата трябвало да бъде 9 етажна,а тя се надстройвала някак си за 36 етажа,че как ще издържи това по норми,ако ще и технологични решения обвързани с проектно-техническата документация,ако има такива,а са се явили на конкурс така да се каже по определени изисквания параметри с предназначение за цел на обекта за какво ще служи как за проект и строителство на сграда по нечия поръчка с поръчител,а те са изпълнители по техническата част заедно с надзора за контрол,отделно финансите кой

fallback