Снимка: BulFoto
fallback

В анекса към Колективния трудов договор в образованието се посочва, че във всички училища и детски градини трябва да има минимум 20-процента увеличение на учителските заплати през 2019 г., обяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на заседанието на парламентарната образователна комисия в отговор на актуален въпрос от БСП дали всички учители от училищата и детските градини в страната ще могат да получат увеличение на заплатите през 2019 г., предаде БТА.

Oще по темата
Средствата, като цяло са достатъчни за 20-процента увеличение на заплатите на нивото на образователната система, но някъде може да се получат малки разлики, обясни министър Вълчев.

По думите му, дори някъде да не може да се достигне това 20-процентно увеличение, то няма да е далече от 20-процента. И в момента нямаме системен проблем, но има няколко общини, които са във финансови затруднения и това се е отразило на детските градини. Имаме уверенията, че до края на годината ще се решат тези въпроси, а Министерството на финансите отпуска на тези общини безлихвен заем, каза министър Вълчев. "Синдикатите държат да реагираме на всеки един случай и ни дават информация", коментира той.

През февруари ще стане ясно колко от училищата и детските градини не са успели да постигнат 20-процентното увеличение на учителските заплати, съобщи образователният министър. Той обясни, че проблемът не е толкова в малките детски градини и училища, а е в тези образователни институции, които са с намалял брой на децата и учениците.

В отговор на друг актуален въпрос министър Вълчев съобщи, че над 5 процента от служителите в регионалните управления по образованието /РУО/ в началото на учебната година са подали молби за напускане и това означава, че са започнали работа в образователни институции заради повишенията на учителските заплати в тях. Изтичат кадри от РУО към училищата и затова за следващата година в РУО ще има по-големи увеличения на заплатите, заяви министър Вълчев.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

14

Мен

преди 5 години

Защо се увеличават заплатите само на педагогическия персонал? Стреса и отговорността само за тях ли е? Непедагогическия персонал влачи огромна част от работата, а разликата в заплащането на учителите и "простосмъртните непедагози"вече е ОГРОМНА. В скоро време е много вероятно да има глад за непедагогически кадри по образователните институции, най- вече по детските градини. Синдикатите се грижат единствено за учителите,на останалите работещи в образоват. институции само им събират членския внос!

13

Анонимен

преди 5 години

Основният проблем е дисциплината и БЕЗНАКАЗАНОСТТА, узаконени като норма от делегираните бюджети и стотиците НПО-та, агенции, комисии, инспекторати, бюра, общества и прочие ***, от които учителите дъх не могат да си поемат и са безпомощни като мишлета в трици.От страх да не останат без кадри, пускат младите да учат по 3 години Педагогика и те отиват в училищата, подплашват се и още 1та - 2та година побягват ужасени.Трябва време за свестни кадри, с пари все пак има някаква надежда.

12

SS до Анонимен [#9]

преди 5 години

до Варненьец [#6] и до Анонимен [#9]За проблема изобщо не може да се винят родителите. Още повече, че заплатите на даскалите практически се издърпват от джобовете на родителите. Да не говорим за инфлацията, която тези допънителни 20% хубавичко напомпват (и така пак ни бъркат в джоба, за безсмислени "реформи" в "образованието")Няма друг начин - само КОНТРОЛ и САНКЦИИ. Даскалите не могат да бягат в чужбина-там никой няма нужда от такива като тях. А ако искат,могат да поседят и малко безработни

fallback