Снимка: Facebook, Boris Boev

Кобалтово сини води - това не е мечта, а цветът на Слатинската река в София. На гледката се натъкнал Борис Боев, като става ясно, че не за първи път реката се оцветява в отровно синьо.

"Това е някакъв канал, който е в индустриалния двор на площада на авиацията в София", пише Боев във Facebook с въпрос - откъде идва този цвят на водата?

Той направил 7-8 неуспешни опита да подаде сигнал в отдел "Води", на спешния телефон 112 му съобщили, че са приели информацията му, но той решил да се свърже и с медиите.

Снимките му предизвикали коментари и в социалната мрежа: "В рамките на деня доста приятели и непознати хора казаха, че това си е практика", казва Боев пред bTV.

Синя, зелена, червена река... Що е то? Слатинска река в София!

По спомени на негови близки през последните 15-20 години Слатинската река многократно е ставала червена, синя или зелена.

"Става като приказката за златната река, намерихме прототипа, но имам усещането, че това никак не е смешно", коментира мъжът.

"Трудно се установява оцветяването, тъй като водата тече и то си заминава", отбеляза кметът на Район "Слатина" Наталия Стоянова.

По думите й вчера Звеното за аварийна помощ и превенция на СО заедно с представител на РИОСВ е взело проби и състоянието на водата е било установено като добро.

Михаил Георгиев от инспекцията посочи, че вероятно става въпрос за незаконно заустване.

На този етап обаче не е ясно кой е източникът. В района има цехове.

Eкспертите на РИОСВ – София извършиха незабавна проверка след сигнал за оцветени в синьо води на река Слатинска. Направен е обход по поречието на реката след посочения в сигнала замърсен участък, съобщиха от РИОСВ.

Към момента на проверката не е установено оцветяване и отлагания, както и нерегламентирано изпускане на води от промишлени източници.

Взети са проби и е извършен експресен анализ.

Резултатите показват, че състоянието на реката отговаря на изискванията за характеризиране на повърхностните води. Предстоят последващи проверки за установяване на източника на замърсяване.

РИОСВ – София напомня на гражданите, че сигнали се подават на публикуваните на официалната интернет страница зелени телефони – 02/860 51 52 и 0887 787 484.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase