Снимка: архив Булфото
fallback

Хората, подпалили крана, който трябваше да демонтира паметника "1300 години България", "са си разбирали от работата", знаели са точно как да повредят машината, за да стане тя неизползваема, смята Ивайло Манолов, началник на охраната на обекта.

Oще по темата


Според него, ако наистина фирмата, ангажирана по разрушаването на монумента, е искала да се пази този кран и е обявила, че е толкова скъп, би трябвало да се наемат повече хора за охрана.

След палежа охранителната фирма е увеличила броя на гардовете, за да подсигури района около обекта.

"Този кран дойде един ден след като застъпихме с охраната и ние нямахме специални препоръки за него. Ако наистина искаха да се пази този кран и беше казано по договор, че е толкова скъп, те трябваше просто да наемат повече хора за охрана. Нашият един човек, на този голям обект, неговата работа е да пази цялостта и да не допуска външни лица да скачат и да правят вандализъм", обясни Манолов пред Bulgaria ON AIR.

Според него са вероятни два сценария, по които са действали извършителите: или са хвърлили бутилка със запалителна течност през оградата, или първо са отвлекли вниманието на охранителя, прескочили са оградата и са запалили крана.

По темата в студиото на Bulgaria ON AIR говори и активистът Манол Глишев, който в нощта на палежа е бил в района и е видял гъстите кълба дим, издигащи се от обекта.

"В един момент вместо дима, се издигнаха жълто-червени пламъци, димът стана много гъст, стана чисто черен, по-късно си промени цвета - стана сив. Всичко това става в рамките на няколко минути - между 3:15 и 3:20 часа.
Започнаха да се чуват глухи шумове, като тихи експлозии, някой от минувачите каза, че най-вероятно избухват гумите на крана. Усещаше се много неприятна миризма", разказа Глишев.

Той изрази готовност да съдейства на разследващите като предостави видеоматериал, заснет от неговия таблет.

Междувременно тази вечер отново ще има протест в защита на монумента пред НДК. В него ще вземат участие Съюзът на българските художници и на архитектите, както и общественици.

Те обясниха, че се разграничават от палежа на крана, но настояват паметникът да бъде запазен.

Арх. Д-р Георги Даскалов, преподавател в Художествената академия, обясни, че от Столичната община не са се допитали до нито един творчески съюз какво може да се направи, за да се съхрани обектът.

"Ние сме пред един исторически акт като свободна демократична държава - да срутим паметник, на който пише "1300 години", и това чисто морално е проблем, атака е към националния дух и към патриотизма на даден брой българи. Ще струва по-малко паметникът да се изгради наново, отколкото да се разруши", настоя от своя страна Десислава Досева, студент в Художествената академия.

Тя съобщи, че сред творците има организирана работна група, която може да представи проекти за градивни решения, свързани с реновирането на монумента.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

59

ВЕЛИКА

преди 6 години

НИЕ РУШИМ НЕ ПАМЕТНИКА, НИЕ РУШИМ ИСТОРИЧЕСКАТА И ДУХОВНАТА ПАМЕТ НА БЪЛГАРИЯ! ОТ БЛИЗО 30-СЕТ ГОДИНИ НИЩО НЕ ГРАДИМ, А *УБИВАМЕ* БЪЛГАРИЯ!!!!

58

extremist

преди 6 години

ЩО СЕ БУТА ТОЯ ПАМЕТНИК ? ПАК ЛИ СЕ КРАДАТ ПАРИ ? ЗАЩО КРАНА Е СЪЩИЯ КАТО В ХИТРИНО ? ЗНАЕ СЕ ЧЕ КОМПОЗИЦИЯТА В ХИТРИНО Е БИЛА СОБСТВЕНОСТ МУТРАТА-***

57

Не са много

преди 6 години

А дали не може да е застрахователна измамаКолко ле струва подръжката на такъв кран а работа май много няма за такива машини в последно времеа така хем парите от застраховка хем евентуално нов и в гаранцияНе са много прости собственниците на такива машини да ги оставят без охрана и надзор

fallback