Снимка: архив Булфото
fallback

София има всички качества на град, който обича хората, но има проблем с колите, трафика, големите булеварди в центъра и новите високи сгради.

Това е мнението на архитектката Хенриет Вамберг от екипа на световноизвестния датски урбанист Ян Геел, който се е посветил на изкуството да прави градове за хората.

Вамбер и Лиза Мюлер от Gehl Architects бяха на работно посещение в столицата по покана на кмета на София Йорданка Фандъкова и главния архитект Здравко Здравков. До септември екипът на Геел трябва да представи доклад за развитие на публичните пространства в историческия център. Той ще е част от дългосрочната визия за развитие на София до 2050 г., която вече се работи, пише "24 часа".

Oще по темата
"София е много красив град, зелен, с богата история, църкви, монументи и музеи. Планината Витоша е едно от богатствата на града. Има обаче проблем с трафика. Пешеходците не са приоритет", смята Вамберг.

През един от дните си в столицата архитектът направила 25 км разходка из града. Видяла, че покрай много от църквите има паркинги, а "Света Неделя" ѝ се сторила най-тъжният и самотен храм, защото е заобиколен от коли.

Същият пример Вамберг дава и с "човека на коня" (Паметника на Цар Освободител - б.а.), и Орлов мост, който не се виждал от колите. Малките кафенета в центъра пък създавали усещане, че си в Париж, за разлика от големите зимни градини, завзели пешеходната зона.

Според архитектката градът бил много зелен, но трябвало да се ползва потенциалът на минералните извори и каналите на Перловската река. Вамберг нарича използването на всякакви по вид, цвят и размери настилки и павилиони "български специалитет".

Специалистът намира за уникална пешеходната зона на "Витошка" - с църква в единия край и гледка към планината в другия.

Според нея силуетът на Витоша на фона на София е прекрасен, но го закриват някои много високи постройки.

"Столицата ви има една приятна височина от 5-6 етажа, но на места изскачат нови сгради, които са много по-високи. Въпросът е дали те са на правилното място", казва още архитектът и допълва, че общината трябва да реши дали иска да запази тази идентичност.

Според специалистът другото предизвикателство пред София е как да се опази архитектурното наследство и старите сгради да се интегрират с градската среда.

Според Вамберг София може да се справи с трафика и с липсата на пространство за пешеходците и Копенхаген бил добър пример в тази посока.

"Мисля, че за София е дошло времето да се превърне в града мечта, в който младите хора да искат да останат да живеят. София е прекрасно място, но трябва да се повиши качеството на публичната среда", убедена е Вамберг.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

29

Анонимен

преди 7 години

Трябваше да и покажат на тази делегация кварталите,като почнеш от Красно село, та до Обеля. Задължително Факултета,та до Илиенци. После Младостите и новото строителство в междублоковите пространства и задължително да им обяснят какви са законите и как не могат да се променят ! Да им покажат безобразията на подстъпите към Витоша и задължително да ги повозят на лифта! Майтапя се - извинете!

28

Анонимен

преди 7 години

Колкото и да хранят всичките селски мотики, дето идват тук за да ми пържат картофите и сипват бензина, аз си обичам София. Айде изяжте се от яд.Вярвам, че градът върви към по-добро. На първо място трябва да се ограничат престъпните усилия на Пеевски и компания да превърнат южните квартали в шопския Манхатън. И изобщо трябва да се редуцират напъните на строителната мафия и да се подобри градския транспорт. За последното има някакви рудиментарни опити, не мога да лъжа.

27

Анонимен

преди 7 години

Грозен,та дрънка а

fallback