Така трябва да изглежда новата Зала 3 на НДК според проекта

Близо 35 млн. лева са необходими за посрещането на председателството на Съвета на ЕС в НДК през 2018 г. Средствата са за ремонт, техника, адаптация, квалификация на кадри и подготовка на мениджмънта, обясни директорът на НДК Мирослав Боршош.

Още по темата

Той представи данни за точните разчети на инвестираните до момента средства, договора за строително-ремонтни дейности и детайлен анализ на всички предстоящи разходи.

"За година и половина е свършена много работа, подготовката тече равномерно и адекватно. Разбира се, че има рискове при тези съкратени срокове, но аз като директор съм поел тази отговорност за оставащата година да подготвим НДК на такова ниво, каквото заслужава, и всичко да се случи както трябва", заяви Боршош.

Той поясни, че от януари до юни 2018 г. над 20 000 европейски делегати ще заседават в НДК в обновените пространства. Бижуто сред тях ще бъде зала №3, която ще бъде Пленарната зала на Председателството. По думите на Боршош тя трябва да стане по-функционална дори от тази в Брюксел.

НДК се подготвя от близо две години за европейския форум. През това време са инвестирани над 3 900 000 лева за изграждане на нови пространства и възстановяване на съществуващи, техника и нови екрани, дигитално заснемане и паспортизация на сградата, осветление на фасадата, проектиране на нова система за енергийна ефективност. Освен това е закупена конгресно-конферентна техника за почти 4 млн. лева, преведен е и авансът за предстоящия цялостен ремонт в размер на близо 4 млн. лева на строителите.

Предстоящите разходи за текущи и аварийни ремонти, остатъкът по договора за строителство и адаптация, LED осветлението, строителните такси, разрешителни и надзор, са на обща стойност 20 300 000 лева. Още близо 3 млн. лева са нужни за изграждане на цялостната система за сигурност на Двореца, според изискванията на ЕС.

До този момент Министерският съвет е превел по-малко от половината от необходимата сума – 17 млн. лева.

"Дори да има политическа криза в момента, държавата не е в криза", успокои Боршош. Той поясни, че в националния бюджет са заложени 150 млн. лева за Председателството и се надява, че тези близо 20%, които са отделени за локацията, са съвсем адекватни.

"Ние сме страна-член на ЕС, имаме своите права, но и своите задължения. Трябва да домакинстваме един от най-високите политически форуми в продължение на шест месеца. Няма опция, при която да кажем „провалихме се", допълни Боршош пред bTV.

Проектът въвежда нова стратегия за енергийна ефективност, която ще намали драстично консумацията на ток и топлоенергия. Заложено е да се дигитализират и системите за управление и комуникация. Ремонтът започва в първите дни на януари 2017 г. и трябва да приключи до края на септември 2017 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase