Снимка: архив, Булфото
fallback

Такса смет може да поскъпне двойно за част от столичани, ако размерът й се определя на брой жители. Това сочат предварителните разчети на общината за промяната на базата за изчисляване на налога, която предложиха от Министерството на финансите.

В момента такса смет в София се определя, като се начисляват 1,6 промила върху данъчната оценка на имотите на физическите лица. За нежилищните сгради ставката се пресмята като 10 промила от отчетната стойност на обектите.

Oще по темата

Според измененията всяка община ще може да избира между три метода, по които да определя стойността на таксата. Единият предвижда за основа да се използва количеството на смет, което се събира в контейнерите. Друга възможност е боклукът да се измерва с торби, които гражданите ще си купуват от общините. Третият вариант е според броя на жители, тоест на човек.

"Изчисленията показват, че за четиричленно семейство такса смет може да скочи почти два пъти, ако се определя на брой жители, а не според данъчната оценка на имота, както е сега. Другите механизми за изчисление на налога също могат да доведат до повишението му. За пресмятане на брой чували с боклук, или на килограм отпадъци са нужни големи инвестиции от страна на общината", съобщава пред "Монитор" зам.-кметът по финанси в общината Дончо Барбалов.

Той обяснява, че експертните оценки показват, че гражданите генерират 70% от битовите отпадъци. Това означава, че по новата методика 1,4 млн. жители на София, по настоящ адрес, трябва да платят 74,4 млн. лв., пресмята Барбалов.

Сметките показват, че на човек се падат по 53 лв. на година. Така излиза, че данъчната секира ще засегне най-вече семействата в панелките в покрайнините.

При условие, че едно четиричленно домакинство живее в панелка от 80 кв.м в "Люлин" или "Младост", то ще се бръкне с 212 лв за такса смет на година. Сега то плаща по 96,27 лв. за боклук. Повече ще плащат и семействата в старите кооперации в центъра. Увеличението за 80 квадрата ще е около 70 лева.

Самотните хора ще плащат по-малко за такса смет. Така, ако една баба, живее в същото жилище в "Люлин", тя ще дава за боклук 53 лв. Това е почти двойно по-малко от сегашния й налог.

При бабите в центъра обаче намалението ще бъде цели три пъти. Според Барбалов, ако се въведе този вариант ще трябва да се помисли за законови промени, за да не се шмекерува с броя на жителите в апартаментите. Освен това трябва да помисли и дали бебета ще плащат

Барбалов обясни, че другият вариант за определяне на таксата чрез измерване на индивидуалното количество изхвърлени отпадъци чрез обема на съдовете (контейнери, кофи, торбички) също крие големи рискове.

Боклукът може да се изхвърля до контейнера или в кофата на съседния блок, или пък да се образуват незаконни сметища, обясни финансист №1 на общината.

Според него, ако ще се върви към промяна в съотношението на данъчната тежест между гражданите и бизнеса, трябва да се предвиди по-голям преходен период, а не да се правят резки промени в данъците през 2017 г. Едно от предложенията е ръстът на такса смет да не надвишава 10 % спрямо предходната година. Така увеличението няма да е рязко, а плавно и постепенно, каза още Барбалов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

68

Анонимен

преди 8 години

До ???Колега,ти откога не си ходил във Филиповци?Ама във селото!САМО ДА ТИ КАЖА,ЧЕ ПЛАЩАМ 180 ЛВ ДАНЪК НА ИМОТА СИ И 180 ЛВ ЗА ПОДРЪЖКА НА ИМОТА/ГОДИШНО/!САМО ЗА СВЕДЕНИЕ!ТАКА,ЧЕ ПРЕДИ ИЗКАЗВАНИЯТА СЕ ПОДГОТВИ МАЛКО!

67

Анонимен

преди 8 години

еми така е...навънка си мятам по 100 паунда на месец само за такса смет и пожарна и др глупости наречено (concil tax) т.е. по 1200П на година на човек не му мърда, обърнато тука в заплата-пара-наеми т.е. все едно да давате по 800лв на година! А в БГ дори наемателите не си плащат за това, а трябва собственика да се бърка в джоба!

66

До 81 ... от Люлин

преди 8 години

Това е масов случай в цяла София. Спира селянина при първите контейнери за смет и започва да разтоварва, а след него контейнерите препълнени, че и по земята има изхвърлени отпадъци. Масов е и вторият случай препълнени паркинги заради станциите на метрото, защото Фандъкова и сие освен да се бият в гърдите колко са велики, нищо друго не направиха. Никой не помисли за последиците от изграждането на станция на метрото, а всеки от ГЕРБ мислеше само как да печелят от тях.

fallback