Снимка: БТА

Нараства търсенето на компост, произведен от инсталациите за третиране на хранителните и зелените отпадъци на площадката "Хан Богров", които са част от интегрираната система за управление на отпадъците на София. Това каза Николай Савов - директор на общинското "Столично предприятие за третиране на отпадъци", представяйки резултатите на завода в първите шест месеца от работата му.

Хранителните и зелените отпадъци съставляват 30 на сто от изхвърлените от жителите на София отпадъци. В резултат от работата на двете инсталации се произвеждат електроенергия и компост, като техните количества непрекъснато нарастват, коментира Савов. По думите му търсенето на компост е огромно и веднага щом се генерират количества, има график, по който хората ги получават.

Съгласно заповед на столичния кмет Йорданка Фандъкова, всеки, който е платил такса "Смет", има право да получи 10 килограма безплатен пакетиран компост за годината, отбеляза Савов.

За 2015 г. 632 жители на столицата са се възползвали от възможността, а от началото на 2016 г. - 862. До края на годината ще бъдат няколко хиляди, прогнозира той.

За 2015 г. произведената енергия от инсталациите е за 385 хил. лева, а за първите три месеца на 2016 г. - за 115 хил. лева, с очакване количествата да надвишат миналогодишните.

В завода за отпадъци на София автоматизирано се разделят различните потоци от отпадъци - пластмаси, хартии, стъкло, черни и цветни метали. Средно около два тона алуминий успяваме да добием на ден, предимно от кен опаковки и дезодоранти, коментира той. Заводът разполага и с механизъм за автоматично отваряне на найлонови торби, в които хората имат традиция да изхвърлят битовия си отпадък в контейнерите, разказа Савов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase