Снимка: архив, Булфото

Около 3 600 000 кв м. тротоари в столицата чакат да бъдат ремонтирани. Това е около 60% от настилката в града, каза пред "Монитор" зам.-кметът по транспорт Любомир Христов. Той обясни, че за тях ще се направи програма за ремонт през следващите години.

"Паралелно с поправянето на големите булеварди и метрото извършваме пълна подмяна на тротоарите и осветлението", каза още Христов.

Още по темата

По думите една от причините те да са в окаяно състояние е, че не са виждали ремонт от както са наредени преди 40 години. Друг фактор са и колите, които години наред безобразно паркират върху местата за пешеходци и чупят плочките.

"За съжаление не можем да ги възстановим с такъв темп какъвто ни се иска", обясни още Христов.

Един квадратен метър тротоар излиза на общината между 50 и 70 лв. в зависимост от материалите. Столицата обаче няма толкова пари, че да подменя настилката за пешеходците толкова често. Цената зависи от вида на настилката и основата и. В София има 6 180 000 кв. м тротоари, а подмяната на тези над 3 600 000 кв. ще струва минимум 200 млн. лв.

Това е причината от "Московска" 33 да ремонтират пешеходните пространства на етапи. Само пред последните три години са  успели да подменят около 600 000 кв.м обясни Христов. По натоварени пешеходни зони се поставят плочки с тактилни ивици, които облекчават придвижването на хора с увредено зрение. През тази година кметството е отделило около 3 млн. лв. за тротоарни настилки и трябва да подмени 60 000 кв. м. изпочупени плочки.

Нови настилки ще има по тротоарите по булевардите "Ал. Малинов", "Витоша", "Цариградско шосе", "Сливница", "Монтевидео" и "Дондуков". Достъпни ще са и тротоарите по  улиците "Кракра", "Солунска", "Kняжевска", "Цар Симеон", "Шумако", "Рилска обител", "Никола Генадиев", "Цар Асен", "Княз Борис I", "Мала планина", "Бигла", "Златовръх" и площад Руски паметник.

През следващите години е планирано майсторите да подменят тротоарите и в кварталите "Младост", "Надежда", "Дружба" и "Люлин".

За да опазят плочките от автомобилите, които шофьорите качват на тротоарите, през последните години кметството е монтирало над 120 000 колчета.

Със сигурност в София има над 600 000 автомобила и нито "Пътна полиция", нито общината е в състояние да постави 600 000 пазачи, отсече Христов.

Вече седмици наред майки от столицата се бунтуват срещу общините и разбитите тротоари. Сравняват разходката с детска количка по улиците на столицата с опасна фитнес тренировка.

Гневът им е предизвикан от разбитите тротоари, стърчащите железа, отворените шахти и неизползваемите рампи в подлези и тротоари.

За да направят живота си по-лесен те са се захванали сами да се борят с проблема. Създали са група във Facebook "Път за бебешките колички".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase