Снимка: архив, БулФото

Изграждането на Западната дъга на Околовръстния път и Северната скоростна тангента са обсъдили днес кметът на София Йорданка Фандъкова и председателят на УС на Агенция "Пътна инфраструктура" Стефан Чайков на среща в Столичната община.

Фандъкова е посочила, че общината е разработила идейните проекти и е извършила градоустройствените процедури по одобряването на плановете.

Инж. Стефан Чайков е информирал кмета на София, че е получено уведомление от ЕК, че апликационната форма за проекта Западна дъга на Софийския околовръстен път е определена за допустима.

Строителството на първия участък, който се изпълнява в момента по договор, трябва да приключи през юли. Неговата дължина е 3,009 км, съобщиха от общината.

За втория участък - от р. Какач до Северната скоростна тангента, процедурата за избор на строител е прекратена в края на септември миналата година. Решението за прекратяването й е обжалвано пред Комисията за защита на конкуренцията и ВАС. Заседанието на ВАС е насрочено за края на януари.

Западната дъга на Софийския околовръстен път е продължение на автомагистрала "Люлин" и е част от коридор номер 4 на трансевропейската транспортна мрежа, който свързва Видин с Кулата.

Чайков е информирал столичния кмет, че до края на януари предстои да подпише договорът за изграждане на Северната скоростна тангента. Дължината на отсечката е 16.54 км. Строителните дейности ще започнат през пролетта и трябва да приключат до края на 2015 година.

Проектът ще се финансира от ОП "Регионално развитие". В момента АПИ подготвя документите за подписване на договора с консорциум "ХПВС-ССТ". Стойността му е 149 999 999 лв. без ДДС.

Северната скоростна тангента е обект от изключително значение за София и страната, тъй като в нея се пресичат едни от най-важните пътни връзки на страната - АМ "Тракия", "Хемус", "Люлин" и пътят София - Калотина. Предвижда се изграждането на 19 съоръжения, три големи пътни възела.

На срещата в Столичната община Фандъкова и Чайков са решили с цел по-добра координация между институциите да бъде създадена работна група с експерти от общината и АПИ, която да следи за изпълнението на големите и важни за столицата пътни инфраструктурни проекти.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase