Столичанка разпуска на диванче на мост над Перловска река. Снимка: архив, Булфото
fallback

Градски плаж при коритото на р. Перловска, амфитеатър и ледена пързалка в пешеходната зона между платната на бул. "Христо и Евлоги Георгиеви". Това са само част от проектите, подадени в конкурса за нова визия на центъра на София, обявен от Столичната община.

Десетки проектантски екипи се надпреварват по 4-те лота, на които е разделен центърът.

Първата зона включва Орлов мост, Перловската река и бул. "Христо и Евлоги Георгиеви". За нея се конкурират 14 визии. Във втория влизат улици като "Граф Игнатиев", пл. "Славейков" и др. Подадените идеи са 7.

11 проекта пък се борят за третата зона, която включва Градската градина, пл. "Александър I", бул. "Цар Освободител" и др. 7 са кандидатите за последната, в която са градина "Кристал" и площадът пред парламента.

"От 16 до 20 декември ще има обществени обсъждания, като паралелно ще тече и журирането. Отличените визии ще бъдат реализирани с еврофинансиране през новия програмен период 2014-2020 г. През януари ще са ясни победителите", обяснява пред  "24 часа" главният архитект на София Петър Диков.

Ето и накои от проектите:

Запълване с вода на коритото на р. Перловска чрез "надуваеми бентове", водни ефекти и оформяне на градски плаж върху дървени скари включва визията на "Никифоров студио". Над бул. "Христо и Евлоги Георгиеви" пък има пешеходна и вело пасарелка, която ще свърже Борисовата с Княжеската градина. За да подчертаят един от символите на града - Орлов мост, проектантите сменят настилката там с жълти павета.

Вело- и скейтборд площадка, подземни контейнери за смет, водни завеси и зелени павилиони пък са част от предложенията на "Ситиарх". Те връщат градското обзавеждане към автентичния вид на пространството от началото на XX в. с ретро улични лампи и пейки.

Нов колектор и изцяло преобразена пешеходна алея над реката, подмяна на настилките с унипаваж предвижда проектът на "Никон Консулт".

Реката да се върне на софиянци - под това мото са творили проектантите от "Амфион". Фонтани, преплитащи цвят, звук и светлина, скулптури и музей на открито с находки от римско време оформят пространството между пътните платна. Освен детски площадки проектът включва възможност за превръщане на част от реката в ледена пързалка през зимата. Велоалея и амфитеатър допълват визията.

Подземен паркинг под булеварда пък включва проектът на консорциум "Жорди Марсе Архитектес". Зелена зона, място за спорт на открито, детски площадки и велоалея е идеята за горното ниво. На едно от подземните, над паркинга, се оформя търговска зона с магазини и изложбено пространство.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

45

Софиянец

преди 10 години

До London callingЕхооо, олииии. Ларгото, Сердика, Ротондата, София има много забележителности, но са под земята. тук е имало хора, горе долу толкова време колкото и в Пловдив. Да не говорим, че когато София е била град със 100 000 души, Лондон е бил блато с жаби и змии. София и Пловдив си имат своя история и красота. Лузъри като теб с познания по история близки до тези на ром от Столипиново няма как да го знаят. Сега сигурен съм ще ми кажеш, че работиш в лондоското сити и имаш Оксфорд...

44

Софиянец

преди 10 години

До hdUSHdwg5235erdДа и този проект отпадна, защото на всеки 2-3 години има порой при който Перловска прелива. Аз лично съм виждал кръстовището на Графа и Евлоги НАВОДНЕНО. При този риск, няма как да се покрие реката, освен да се изрови целия център, за да се оттича водата, а това няма как да стане...Но виж идеята с паркове с паметници на владетели е Супер.

43

Софиянец

преди 10 години

Орлов мост с жълти павета ?!?!?!?. Те искат да превърнат едно от най-натоварените кръстовища в София в пързалка при всеки дъжд или малко сняг.... От цариградско влизаш с 80, има два знака за 60 и 40 преди кръстовището, ако сложат павета там ще стане мармалад... Особенно хора от провинцията, които нямат и идея каква писта става, като жълтите, гланцирани павета се намокрят .... ?

fallback