Снимка: БТА
fallback

Една или две от колоните, които са в предверието на джамията "Баня Баши", ще бъдат демонтирани. Целта е да се намали звукът, който се чува навън от петъчната молитва, съобщи главният мюфтия Мустафа Хаджи.

Той заедно с министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов разговаряха с кмета на София Йорданка Фандъкова с цел да се набележат мерки след инцидента пред джамията преди две седмици.

„Мюсюлманското настоятелство ще правят всичко възможно да приканва молещите се вътре в сградата, докато тя не бъде изпълнена изцяло. Ще използваме и втория етаж на джамията, който е предназначен за жени, но петъчната молитва не е свързана с тяхното присъствие и ще ги помолим да не идват“, заяви Хаджи.

По думите му общият капацитет на джамията е 700 места, но ще осигурят още 150-200 места.

На петъчната молитва обаче се събират между 1200 и 1500 души.

Главният мюфтия посочи, че предстои закупуването на нова озвучителна техника, която да не позволява допълнително регулиране на силата на звука.

Oще по темата

Кметът на София Йорданка Фандъкова, която е инициирала срещата, посочи, че са постигнати договорености по двете набелязани мерки за решаване - намаляването на звука и осигуряването на възможността за нормално преминаване на гражданите.

Цветанов допълни, че в петъчните дни искани мероприятия в района на джамията ще се отклоняват на други места. Постепенно ще се намалява полицейското присъствие в района, допълни министърът.

В отговор на въпрос докъде е стигнало разследването на инцидента от 21 май Цветанов посочи, че от записите са установени 6-7 лица, от които не всички са членове на "Атака", те са разпитани, но прокуратурата не е поискала други действия спрямо тях засега.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

304

musikant

преди 12 години

haide idete v kardjali da 4uete kakva hubava musika se lee ot djamiata - hodjata ima prekrasen glas i pravi 6tastlivi horata 5 pati na den...kmeta pravi 6tastlivi horata po 16 pati vseki den s pesnite na gradskiq 4asovnik - tova pravi 21 pati na den balgarkite i balgarite hristiani i musulmani se radvaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaat i sa mnoooooooooogo 6tastlivi...i luna parka puska edni hubavi par4eta... a vie v sofia ne razbirate ot musika

303

Анонимен

преди 12 години

Българите - чужденци на самите себе си "*** народ" и "Първо се грижим за българите в България" - тези и други подобни изявления допълнително отчуждават задграничните българи, които и без това не поддържат особено топла връзка с родината.В своето изследване "Чужденци на самите себе си" известната във Франция българска писателка, есеистка и семиотичка Юлия Кръстева анализира смущаващата другост в човешката природа на личността, от където при определени обстоятелства изскачат подсъзнателни страхове - демони, които отхвърлят чуждото и разрушават човешкото във всеки от нас. Преди четвърт век, когато Кръстева работи върху книгата, във Франция живеят малко българи. Още по-малко са те в интелектуалните среди на Париж.Многото мини БългарииПо онова време понятието чужденец се свързва по-скоро с политическото, околкото с икономическото разделение на света. Чужденци са емигрантите - тези непознати други, които оцветяват европейската карта с различни по големина землячески общности; създават своята вътрешна система за взаимопомощ и комуникация и чак след четвъртото поколение престават да бъдат сочени с пръст от околните и стават французи, германци, холандци или испанци.Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Отчуждение и разколВ повечето случаи успешната интеграция на емигрантите не означава, че те задължително преустановяват контактите с прародината, нито пък, че разкъсват връзките вътре в емигрантската общност. Това важи кажи речи за всички, без българите. Както през миналия век, така и днес българската емиграция се отличава със своята раздробеност, несговорчивост и разкол. Човек би казал: едни мини Българии, разпръснати по света.Изследването на нагласите на българската диаспора в Европа показва драматичното отчуждение на българите от самите себе си. Над 80 на сто от емигрантите не са участвали в събития, организирани от българските общности, а една четвърт от интервюираните заявяват, че изобщо не се интересуват от случващото се в България. Тази национална специфика освен с културните особености на населението може да се обясни и с последователното пренебрежение на държавата към българската диаспора, за което вина имат всички български правителства от 89-та година насам.

302

Анонимен

преди 12 години

неверници нямат право да стапват това е от уважение към неверниците нали това нее щото ни мразят нееееее но вии се радваите 4е сте намалили волумето или пак 4е сте превзели някъв град охрид то това е хубаво ама ква е фаидата като след 100 години в България ислияма ше е нещо нормално така се полу4ава когато няма приоритети а единствения приоритет е да се унищожи ислияма в България на балканите в европа азиа до китаи африка и северна и южна америка

fallback