Родителите искат прекратяване на порочната практике с летните отпуски на детските градини. Снимка: БГНЕС
fallback
Майки на малки деца организираха шествие до Столичната община в знак на протест срещу недостига на места в детските градини. Родителите изпратиха отворено писмо до кмета Бойко Борисов и до Столичния общински съвет. В него настояват за разкриването на нови места за децата в общинските детски заведения, за изграждането на нови градини и ясли, за разширяване на съществуващата база, вместо да се повишава броят на децата в групите. Родителите искат да се въведе по-добра организация на работа в детските заведения, като бъдат намалени летните отпуски и се спазва работното време. Те предлагат да бъде създаден електронен регистър за подаване на молбите за приема в детските заведения, както и да има прозрачност при приемането на децата. Майките настояват също за увеличаване броя на детските площадки и за адекватното им поддържане. На свои ред зам.-кметът по образованието Йорданка Фандъкова заяви, че тази година няма да бъдат удовлетворени 3000 заявления за постъпване на деца в детски градини. Проблемът, според нея е наследен от предишните администрации, тъй като 20 детски градини в София са закрити най-вече заради реституирането на сградите им. Прокуратурата е сезирана заради замяната на сгради на детски градини за жилища в кварталите "Дружба", "Младост 1" и "Лозенец". Фандъкова допълни, че за 2006 година чрез различни способи - на уплътняване на групи, освобождаване на помещения в детски градини от наемателите им - са били разкрити 1500 нови места. Тази година ще започне строителството на две изцяло нови детски градини - в кварталите "Красно село" и "Левски". В момента в детските градини на Столичната община се обучават 31 хиляди деца. По-големият проблем, според Фандъкова е издръжката на едно дете в детска градина, която е 160 лева, като 40 лева от тях се плащат от родителите, а останалите се осигуряват от бюджета на София. Йорданка Фандъкова обеща този година да бъде пресечена практиката на цялостен "летен отпуск" на детски градини.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

12

Бумо

преди 16 години

Това детско УЧЕБНО заведение, не развлекателно. Тези хора се трудят и изразходват много. МНОГО ПОВЕЧЕ ЕНЕРГИЯ от средностатистическия работник. Те носят отговорност за тези деца, докато ти в офиса за какво отговаряш - ксероска? А после ако недай Боже нещо лошо се случи те отговарят. защото това е дете, човешки живот. За заплатите да не говорим - всеки си носи кръста, учителството не е по желание, а по призвание. Не ги вземайте за даденост - те не са детегледачки, защото всяка детегледачка взима двойно и тройно повече от тях а върши обратнопропорционална работа!!!

11

Бумо

преди 16 години

Това детско УЧЕБНО заведение, не развлекателно. Тези хора се трудят и изразходват много. МНОГО ПОВЕЧЕ ЕНЕРГИ

10

Анонимна

преди 16 години

Крайно време е обществото ни да престане да гледа на педагозите в детските градини като на детегледачки. В тези заведения се провежда сериозен учебен процес и само който не е водил детето си на детска градина не го знае. Там не само се дават знания, не само се формират умения и навици, но и се изгражда детската личност по неповторим начин - с много любов и отговорност. Затова детските учителки имат право на почивка както всички останали преподаватели в училище. Решението на проблема е в назначаването на земестници, но кой ще дойде да работи цяло лято за мизерната учителска заплата? При това общините използуват всеки един момент, за да правят икономии. Случващото се с детските градини е отражение на процесите протичащи в цялото ни общество. Недалновидна държавна политика. Когато управляващите започнат да гледат на децата като на бъдещето на България, тогава вероятно нещата ще се подобрят. Когато това общество започне да се нуждае от личности, а не от популация, тогава ще оцени предучилищния педагог и ще му протегне ръка при нужда. Дотогава на детските градини ще се гледа само като на обслужващо звено. Жалко!!!

fallback