Снимки: Reuters
fallback

В последните години по целия свят се води война с найлоновите торбички и пластмасовите сламки. Но един замърсител успява да се промъкне незабелязано – цигарените филтри.

Оказва се, че макар много хора да си мислят, че са биоразградими, филтрите всъщност се правят от целулозен ацетат – вид пластмаса, чийто период на разграждане е близо 10 години.

Но времето, в което проблемът остава незабелязан отминава. Нови правила, наложени от Европейския съюз, ще задължават производителите на цигари да отделят средства за почистване на околната среда от хвърлените филтри.

Близо 6 трилиона цигари се произвеждат всяка година. 90% от тях са снабдени с пластмасов филтър. Това означава, че след изпушването им, на Земята остават 1 млн. тона неразградима пластмаса.

Според Световната здравна организация близо 2/3 от филтрите се изхвърлят безразборно на земята, а от там вятърът ги понася и ги запраща в поточета, реки и морета. А всяка година, гражданската организация на Вашингтон, която се заема с почистването на океаните, определя филтрите като замърсител номер едно от 1986 година насам. Събрани са близо 60 млн., като само за 2018 година, отпадъците от този тип са над 2 милиона.

Друг експеримент показва, че филтрите са опасни за околната среда. Експерти оставят няколко риби да живеят в аквариум, в който до преди часове са били потопени цигарените филтри. Само ден по-късно половината морски обитатели измрели.

Цигарените филтри се появяват през 50-те като отговор на все по-разпространяващия се рак на белия дроб. Те трябва да блокират токсините от тези най-малко 69 съставки в цигарите, които предизвикват тумори в дихателните органи.

През 60-те обаче експертите разбрали, че филтрите им блокират дори никотина, който придавал смисъл на цигарите. Затова те отслабили технологията им и ги направили малко по-неефективни, за да може все пак никотина да достига до белите дробове. Но маркетинговите компании продължили да представят филтрите като предпазващи белите дробове, използвайки аргументи, които СЗО нарича "измамни“.  С тях, броят на хората, заболели от вида рак на белия дроб, причиняван от  цигарите без филтър намалял. Но се увеличил броят на болните от друг вид рак – аденокарциномът. Смъртността и при него е доста висока.

Което води до заключението, че филтрите не само не са спасили живота на пушачите, но и са унищожили околната среда.

Някои държави са взели мерки, като са наложили глоби за изхвърляне на филтри на земята или по-високи данъци за цигарите с пластмасови краища. Според експертите, най-голямо влияние ще окаже подмяната на целулозните филтри, с такива, направени от биоразградими материали като памук или коноп.

През октомври 2018 година Европейският парламент предложи на държавите членки да се отърват от 50% от пластмасата от цигарените филтри до 2025 г., а през 2030 година – над 80%. Те обаче отказаха и прецениха, че е по-добре компаниите за производство на тютюневи изделия да се заемат с почистването.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

15

Шилето

преди 5 години

Смятам, че с пожълтелите ми пръсти, лошият ми дъх, развалени зъби и смърдящи дрехи съм много секси като пуша.

14

Анкета

преди 5 години

+ е пуша,- е не пуша.

13

Професор Тюхчеф

преди 5 години

Даааам , от много години има изследователи, които са доказали с примери и резултати,че ?-парламента няма нито едно решение с цел повишаване на екологията и намаляване на вредни емисии и др.под. Още като почнеш със забраната на ел крушките ,рза сметка на пълните с живак "енерго спестявящи", промоцията за чистия дизел , и сега балтия, прехвалените слънчеви панели, които никой не е наясно как и къде ще се рециклират.....

fallback