Снимка: Flickr
fallback

На където и да се обърнем, ще видим нещо построено от цимент. Той е най-използваният строителен материал, създаден от човека и вторият най-използван ресурс след водата. Но както почти всичко, което е удобно и лесно за употреба, циментът има огромен въглероден отпечатък, твърди BBC.

Oще по темата

Според ново проучване на Chatham house, 8% от въглеродните емисии са причинени именно от производството и употребата на цимент. Ако материалът беше държава, щеше да е третата най-замърсяваща нация на света, след Китай и САЩ.

Циментът излъчва повече емисии от авиацонното гориво (2,5%) и е на път да стигне въглерода, бълван от аграрния бизнес (12%). Но за сметка на това е най-здравият материал за строеж, евтин е и може да се произведе почти навсякъде.

С него се строят от грозни паркинги, до най-красивите сгради на света като Пантеона в Рим, големината на чийто купол е все още ненадмината.

Между 2011 и 2013 година Китай е използвал повече цимент, отколкото САЩ през целия XX век. А благодарение на усилените строителни дейности навсякъде по света, употребата на материала скача постоянно всяка година.

Ала не само самото производство на цимент вдига много прах и вредни емисии във въздуха, но и необходимостта от използването на огромни пещи, които имат нужда от много енергия, допринася за въглеродния отпечатък, който строителният материал оставя върху атмосферата.

С влизането в сила на Парижкото споразумение за климата, тези въглеродни емисии трябва да спаднат с 16%, но това трудно би се случило, предвид бума на строежи в целия свят.

Според Chatham house все пак има някакъв напредък – енергосъобразяващи заводи, захранвани от зелени, вместо твърди горива. Така въглеродните емисии за един произведен тон спадат на 18%. Но предвид сегашните обстоятелства, това е лимитът, който индустрията може да достигне в усилията си в борбата за климата.

Над 90% от въглеродния диоксид от произвеждането на цимент идва от процеса на подгряване, като само през 2016 г. излъчените емисии са 2,2 милиарда тона. Този процес е незаменим в създаването на строителния материал и именно тук силите на индустрията се изчерпват.

Има предложения за нови начини на производство, но те не са особено ефективни. Има нови видове цимент, които пък не са толкова здрави. И дори и да се достигне до някакво решение -  без намесата на правителствата, промяната няма да се случи в нужния срок. А времето за спасяването на планетата ни става все по-малко и по-малко. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

66

Анонимен

преди 4 години

В скоро време световната икономика ще бъде главно производство на въглеродни емисии,търговия с въглеродни емисии и повишаване на БВП...след което цикълът зацикля отново!Важното е да има растеж на БВП!Яжте въглердни емисии,изпърдявайте въглеродни емисии и повишавайте БВП!Край на кризите!

65

Анонимен

преди 4 години

Ха-ха!Събирате всички "човешки" индивиди на един по-големичък остров,нагЪчквате ги един до друг,пускате им една атомна бомбичка среден калибър ...и въпроса със всякакви бъдещи въглеродни емисии,от хм.."човешка" дейност,се решава кардинално,поне са следващите милион години!!!Простичко,нали?!Че може и да се ликвидира генът на алчността,та следващите човешки ***,пардон,извращения,да мирясат най-накрая!Ха-ха-ха-а-а......!

64

Да опростим:

преди 5 години

Ако няма хора хептен замърсяването ще спре!Да забраним хората значи!

fallback