Снимка: Getty Images
fallback

Амигдалата е част от лимбичната система, която е отговорна за регулиране на емоциите в отговор на неприятни гледки, усещания, миризми. Амигдалата най-често се свързва с емоции като страх и тревожност, агресия.

Състояния като гняв, отбягване и определени защити се активират благодарение на амигдала. Тя е отговорна и за задействането на наследствените признаци на стреса. Лошото функциониране на амигдалата е свързано с тревожността, аутизма, депресията, нарколепсията, посттравматичния стрес, фобиите и шизофренията.

Образно изследване на институт "Макс Планк" показва, че жителите на града, които живеят по-близо до гората, са по-склонни да имат по-здрава структура на амигдалата и са по-способни да се справят със стресови ситуации, пише Neurosciencenews.

Проучването, изследва връзката между наличието на природа в близост до домовете на обитателите на града и тяхното здравословно състояние.

Шум, замърсяване и много хора в затворено пространство: Животът в града може да причини хроничен стрес. Жителите на града са изложени на по-висок риск от психични заболявания като депресия, тревожни разстройства и шизофрения, отколкото живеещите в неурбанизираните райони.

"Изследванията върху мозъчната пластичност подкрепят предположението, че околната среда може да оформи мозъчната структура и функция. Ето защо се интересуваме от условията на околната среда, които могат да окажат положително въздействие върху развитието на мозъка. Проучванията на хората в провинцията вече показват, че живеенето в близост до природата е добро за тяхното психично здраве и благополучие. Затова решихме да разгледаме обитателите на града", обяснява водещият автор на изследването Симон Кюн.

Наистина учените са открили връзка между местоживеене и здравословно състояние на мозъка: живеещите в близост до гора жители на града са по-склонни да показват признаци на физиологично здрава структура на амигдалата и следователно са по-способни да се справят със стреса. Този ефект, разбира се, зависи и от разликите в образователната квалификация и доходите. Въпреки това, все още не е възможно да се намери пряка връзка между изследваните региони на мозъка и градските градини или гори. Въпросът е дали живеенето близо до гора наистина има положително въздействие върху амигдалата или просто при хората с по-здравословна амигдала има по-голяма вероятност да изберат жилищни райони в близост до гора. Въз основа на съвременните знания изследователите смятат, че първото обяснение е по-вероятно. Необходими са допълнителни надзорни проучвания за натрупване на доказателства.

"До 2050 г. почти 70% от населението на света се очаква да живее в градовете. Поради това тези резултати могат да бъдат много важни за градоустройственото планиране. В близко бъдеще, обаче, наблюдаемата асоциация между мозъка и близостта до горите ще трябва да бъде потвърдена в по-нататъшни проучвания и в други градове", заяви Улман Линденбергер - съавтор на изследването.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

7

Анонимен

преди 5 години

"Квараталите трябва да са с къщи с дворове по 1-2 декара на къща и да си садят плодни дръвчета и зеленина."Това на теория е чудесно, а като пръснеш един град в каре 70 на 70 километра как ще осъществяваш комуникациите - транспорт, ток, вода? Безумно скъпо е, неефективно е, народа ще си прекарва половината ден в мотане назад-напред, което според мен е доста повече стрес.

6

Дедо

преди 5 години

Точно на Колю рецептата е най-добрата за всичко! Къркайте и да не ви дреме за нищо! Точно на това разчитат ония ***, дето сме ги избрали да ни клатят ежедневно.

5

Анонимен

преди 5 години

Кроншпан ще изсекат всички гори в българия до 5 години,тов е сигурно.

fallback