Хартиената бутилка. Снимка: Twitter
fallback

Само преди дни Еврокомисията обяви война на пластмасовите чашки, чинийки, сламки... мокри кърпички, които замърсяват околната среда и убиват живота в световния океан.

И... шотландски химик създаде бутилка от хартия и растителни материали, която се разгражда в солена вода само за три седмици, съобщи в. "Дейли мейл".

Бутилката може да служи и за храна на морските животни, а в сметищата ще неутрализира киселинните почви, пише БТА.

Oще по темата

Изобретателят на бутилката Джеймс Лонгкрофт основава компания за бутилиране на вода преди две години. Той иска с нея да финансира благотворителна организация, осигуряваща питейна вода в Африка.

От съображения за опазване на околната среда обаче решава компанията му да работи без пластмаса. Екологичната бутилка създава след месеци експерименти в кухнята си.

Хартиената бутилка е с водоустойчиво покритие от вътрешната страна. То се свързва с външната част с растителни материали, които към момента са търговска тайна.

Когато бъде изхвърлена на боклука, бутилката започва да се разгражда отвън само след няколко часа, а след седмици от нея не остава нищо.

Цената за производство на хартиената бутилка е съвсем малко по-висока от тази на пластмасовите за еднократна употреба.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

20

Анонимен

преди 5 години

Едва ли е нужно да е от "дърво", вероятно става въпрос за целулоза, която може да се добива от едногодишни възобновим култури, като да речем индийския коноп, който е най-бързо растящата биологична маса след зелените водорасли.

19

Анонимен

преди 5 години

Само ми е чудно - винаги се е знаело, че пластмасата е вредна за природата. Защо ни я навираха повсеместно? От алчност зс пари, от непукизъм на хората, от глупост. Каквото сами си направим, никой не може да ни причини.

18

Анонимен

преди 5 години

Каква новост е това, от 60-те години се използват промазаните хартиени кутийки за конфитюр. И сега ги има, но не е рентабилно да се унищожава ресурса на горите!

fallback