Снимка: БТА
fallback

Трима членове от екипажа на Международната космическа станция се върнаха на Земята с руския космически кораб "Союз" след шестмесечна мисия в околоземна орбита.

Със завръщането си на планетата летателният апарат се превърна в последния кораб от старата руска технологична серия "Союз", летял в Космоса.

Спускаемият апарат от космическия кораб кацна в Казахстан точно три часа и половина след разкачването му от Международната космическа станция. С него на Земята се върнаха руските космонавти Алексей Овчинин и Олег Крипочка, както и американският астронавт Джеф Уилямс. Тримата прекараха в орбита общо 172 дни.

Астронавтът от НАСА Джеф Уилямс се върна на Земята като американски рекордьор по престой в Космоса - общо 534 дни в рамките на четири мисии.

Уилямс и руските му колеги са изминали почти 73 милиона мили в Космоса и са обиколили Земята 2752 пъти, преди да се приземят в южната степ на Казахстан. Към мястото на кацането на кораба са изпратени спасителни екипи, които ще евакуират членовете на екипажа от капсулата им.

Световният рекорд по престой в Космоса остава на руснака Генадий Падалка, прекарал 879 дни в орбита.

До изпращането на нови членове на екипажа, в Международната космическа станция ще работят руският космонавт Анатолий Иваниши, японецът Такуя Ониси и американката Катлийн Рубинс.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

34

и още

преди 7 години

До За КолумбияПлочките на американските совалки са лепени по корпуса от леки метали. И това е най-уязвимата част на технологията "Шатъл" При всяко приземяване на "Союз" или на совалката, се получават големи вибрации при навлизане в атмосферата и погасяването на първата космическа скорост. И ако се отлепи една плочка на критично място както казвате, става ефекта на доминото. Топлоизолиращите плочки на "Колумбия" се белят като царевичен кочан и отдолу остава леснотопимия тънък корпус.

33

Анонимен

преди 7 години

...... Защото е било точно под една от гумите. От топлината гумата се награвя и пръска и в крилото се отваря дупка и с тази скорост просто цялата совалка след това заминава на парчета.

32

За Колумбия

преди 7 години

Миналата година бях на почивка във Флорида и посетих посетителските центрове на НАСА там. Имаше изтрелване на Атлас 5 и т.н. Както и да е... Имаше един пич там дето беше работил 20+ години по совалките преди да се пенсионира. Той каза нещо много интересно за Колумбия. Официално причината нали е липсващите плочки, но според него това не е бил главния проблем. Каза, че и други совалки са се приземявали с липсващи плочки по долната част. Проблема е бил, че самото място е било критично. ......

fallback