Снимка: Reuters

Експерти прогнозират, че до края на настоящия век нивото на Световния океан ще се повиши с между 28 до 131 сантиметра в зависимост от улавящите топлина газове, които се отделят от индустриална дейност и транспорт.

Глобалното затопляне е причина за по-бързото покачване на морското равнище през последния век, отколкото през изминалите три хилядолетия, съобщава Франс прес, позовавайки се на резултатите от редица проучвания.

Изследователите са се "върнали" с близо 3000 години назад във времето. Екип от учени е предприел щателно "геоложко детективско разследване" на десетки места по света, за да картографира покачването и спадането на морското равнище.

Проучването показва, че до 80-те години на 19-и век и началото на индустриалната епоха, най-бързото покачване на морското равнище е било с около 3 до 4 сантиметра на век с минимално отклонение. За период от 2000 години  покачването или спадането на глобалното равнище е от 7,5 сантиметра.

През 20-и век обаче морското равнище се е покачило с 14 сантиметра в резултат на топенето на ледници. През последните над 20 години учените наблюдават ускоряване и от 1993 г. отчитат степен на покачване с 30 сантиметра на век.

"Няма съмнение, че през 20-и век морското равнище се е покачило най-бързо. Причината е, че температурите са се повишили заради употребата на изкопаеми горива", казва ръководителят на изследователския екип.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase