Снимка: Reuters

Арктика потъмнява заради топенето на ледовете в океана и затопля Земята, защото заради повечето открити води през лятото се отразяват по-малко от слънчевите лъчи, съобщи Асошиейтед прес, позовавайки се на американски климатолози.

Така цялата Земя поглъща повече топлина от очакваното. Допълнителната абсорбирана енергия е толкова много, че е колкото една четвърт от парниковия ефект на въглеродния двуокис, пише БТА.

От 1979 г. до 2011 г. Северната полярна област е станала по-тъмна с 8 процента, установиха учени от института "Скрипс".

Ледът над океана там се свива през лятото и отново се увеличава през есента. През септември, когато е най-малко, той се свива средно с 90 650 кв. км на година от 1979 г. Покритият със сняг лед отразява няколко пъти повече топлина от тъмния открит океан, който остава след топенето, каза климатологът Иън Айзенман. Тъй като във водата попада повече слънчева светлина, тя се затопля и след това върху нея по-бавно се образува лед през есента.

Докато по-ранните подобни изследвания са на базата на компютърни модели, този път учените са използвали спътникови измервания, с които са преценили как се отразява слънчевата светлина. Резултатите показват, че потъмняването е два или три пъти по-голямо, отколкото според предишните изчисления.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase