Изображение:NASA, and M. Weiss (Chandra X -ray Center)

Черните дупки може би крият форми на живот, дори високоразвити цивилизации, които поради различни причини не желаят да разкриват съществуването си. Това смята сътрудника на московския Институт по ядрени изследвания Вячеслав Докучаев, съобщи newsru.com.

Според разпространеното мнение черните дупки засмукват всичко около себе си, включително светлината, след което всичко изчезва безследно. Докучаев обаче е убеден, че в тях има области, където фотоните (елементарни частици, преносители на квант енергия на електромагнитното излъчване) са способни да оцелеят в устойчиви периодични орбити. А след като съществуват орбити за фотони, то там може да има и по-големи обекти, като планети например.

Проблемът е в това, че т.нар. хоризонт на събитията – първичната област от черната дупка, където времето и пространството се сливат ведно, пречат да се открият тези стабилни орбити. Докучаев смята още, че зад хоризонта на събитията (въображаема граница в пространството и времето) има т.нар. хоризонт на Коши – област, където пространството и времето придобиват обичайните си свойства.

Според него обектите в него се въртят, както планетите в нашата Слънчева система и в тях има условия за формиране на сложни химични вещества, т.е. условия за живот.

Ученият предполага, че черните дупки са прекрасно убежище за извънземните. Теорията на Докучаев не може да бъде потвърдена. Дори ако в бъдеще човечеството успее да организира експедиция до черна дупка, то за членовете й еднозначно ще е с еднопосочен билет.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase