Снимка: NASA
fallback

"Новородената" Вселена по всяка вероятност се е въртяла около оста си като "пумпал". Възможно е този процес да продължава и сега, смятат американски учени, съобщи РИА "Новости".

Група специалисти от Мичиганския университет, ръководена от Майкъл Лонго, е изследвала посоката на въртене на 15 000 спирални галактики, описани в рамките на проекта Sloan Digital Sky Survey (SDSS). Учените са търсили доказателства за огледалната симетрия на Вселената. Ако тя наистина е симетрична, броят на галактиките, които се движат по посока на часовниковата стрелка, трябва да е равен на тези, които се движат в противоположната посока.

Оказало се, че по посока на северния полюс на Млечния път сред спиралните галактики преобладава въртенето срещу часовниковата стрелка. Според авторите на изследването това нарушение на симетрията се наблюдава дори на разстояние над 600 милиона светлинни години.

"Нарушението на симетрията е малко, само около седем процента, но вероятността това да е космическа случайност е едно на милион. Резултатите ни са много важни, тъй като те, както изглежда, противоречат на всеобщата представа, че ако се вземе достатъчно голям мащаб, Вселената ще е изотропна, тоест няма да
има изразена посока", подчертава Лонго.

Според американските учени симетричната и изотропна Вселена би трябвало да възникне от сферично симетричен взрив, който по форма прилича на баскетболна топка. Ако обаче при раждането си Вселената се е въртяла около определена ос, галактиките биха запазили тази посока на въртене.

"Вселената може да се върти и сега. Мисля, че нашите резултати предполагат именно това" - казва Лонго.
Ученият подчертава, че групата му е работила с телескоп в щата Ню Мексико, затова повечето изследвани галактики са в северното полукълбо на звездното небе. Сега групата продължава дейността си, за да провери има ли в южното полукълбо повече галактики, които да се въртят по посока на часовниковата стрелка. 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

17

5552

преди 12 години

Ако това е истина, това доказва въртенето на Вселената. Както и Земята се върти около оста си.Доказателство - на Земята циклоните (области на ниско атмосферно налягане) се въртят обратно на часовниковата стрелка в Северното полукълбо и по посока часовниковата в Южното!Нищо чудно да има подобни движения и в по-голям мащаб.А самите галактики като форма много ми напомнят точно циклоните на Земята!

16

Л. с б.

преди 12 години

"А какво е Бог ... Апотеоз на непознаваемото?" Разбира се, нито решава, нито опростява, Викторе - само замества синтезирано тъжното признание, че не мога да прозра и - уви, зациклям, предавам се. Засега ... Или завинаги? Все пак единицата върху гугъл е мизерно малко и изтича ...

15

Виктор

преди 12 години

Най-малкото пък идеята за Бог решава нещо или опростява нещо.Наличието на Бог усложнява задачката най-малко два пъти.Същите въпроси, които задаваш за Вселената и материята могат да се зададат и за Бога.Ако го има какво е имало преди него, от къде е произлязъл и къде се намира ако Вселената е в него.Ако приемем, че може да същестува нещо първично вечно и самодостатъчно от къде на къде това нещо да е по-сложното нещо?

fallback