Изображение: NASA/ESA/E. Karkoschka (University of Arizona)/H.B. Hammel (Space Science Institute, Boulder, Colo.)/G. Bacon (STScI)

Учени от университета на Аризона определиха точно периода на въртене на Нептун, като проследиха атмосферни явления на планетата, съобщи Сайънс дейли.

За целта Ерих Каркошка използва Южният полярен вихър и Южната полярна вълна в атмосферата на Нептун. Той ги проследява по снимки на телескопа "Хъбъл", правени повече от 20 години. Така изчислява, че денонощието на планетата продължава точно 15 часа, 57 минути и 59 секунди.

Резултатът е едно от най-големите постижения за определяне на периода на въртене на газова планета от почти 350 години, когато астрономът Джовани Касини наблюдава за първи път Червеното петно на Юпитер.

За разлика от скалистите планети – Меркурий, Венера, Земята и Марс, газовите гиганти Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун се въртят като огромни течни балони.

Тъй както се състоят предимно от лед и газ, а твърдото им ядро е сравнително малко, при въртенето те сякаш се разплискват. Затова астрономите се затрудняваха да определят категорично колко продължава денонощието на Нептун.

"Ако погледнете към Земята от Космоса, ще видите планини и други географски особености, които се въртят с определена скорост, но ако погледнете облаците, нещата са различни, защото ветровете се променят през цялото време. Когато гледате газов гигант, не виждате повърхността, само дебелата облачна атмосфера", обясни Каркошка.

На Нептун всичко е движещи се облаци. Някои са по-бързи, други по-бавни. Затова е трудно да се определи периодът на въртене. 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase