Снимка: Reuters

Египетски и японски археолози отместиха първата плоча, която покрива саркофаг, съдържащ "слънчева ладия" на около 4500 години, в подножието на Хеопсовата пирамида в Гиза край Кайро, съобщи ИТАР- ТАСС.

Два триъгълни саркофага бяха открити през 1955 г. в района на южната стена на Хеопсовата пирамида. След като
отворили единия от тях, изследователите видели прекрасно съхранена ладия от ливански кедър. За да бъдат събрани всичките й 1224 части обаче, били нужни 10 години.

През 1987 г. с помощта на радар учени открили под земята още една "слънчева ладия", но било решено вторият саркофаг да не се отваря, защото, по мнението им, тя е значително по-лошо съхранена. От 2008 г. учени внимателно изследвали втория саркофаг, включително за да намерят начин за съхраняване на съдържащата се в него ладия.

Всъщност учени още преди половин век предположили, че съществува втора ладия. В съответствие с древноегипетската митология фараонът в задгробния свят плава с ладия по реката на времето, а в друга ладия го съпровожда богът слънце Амон Ра. Според учените откритите две ладии принадлежат на фараона Хеопс.

Предположенията на учените, че подземната камера, в която се намира втората ладия, е херметически затворена и въздухът в нея може да е на 4500 години, не се потвърдиха. Взетите през 90-те години на миналия век проби от въздуха показаха, че камерата не е херметически затворена.

Досега от втория саркофаг бе повдигната плоча с размери около 4 м на 1,5 м. Това бе достатъчно, за да се видят дървените детайли на ладията. На церемонията по свалянето на плочата от саркофага присъстваха журналисти, учени, дипломати.

Първата ладия с размери около 43 м на 6м бе извадена на повърхността и сега е изложена в специален павильон. Именно сега имаше идеални условия за отварянето на втория саркофаг, покрит с 40 варовикови плочи, увериха експерти.

(БТА)


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase