Снимка: IBMP/ Oleg Voloshin

Участниците в експеримента "Марс-500" – руснакът Александър Смолеевски и италианецът Диего Урбина, облечени в скафандри "Орлан", стъпиха на повърхността, имитираща релеф на Марс, съобщава кореспондент на РИА Новости от Центъра за управление на полети, където се контролира "излизането на марсонавтите".

"Марсонавтите" ще изнесат руско и китайско знаме, както и флага на Европейската космическа агенция, след което Смолеевски и Урбина ще ги поставят в техните гнезда.

Още по темата
След тази символична операция "марсонавтите" трябва да прочетат приветствието на земляните на руски и английски език.

След като на 12 февруари затвориха люка между жилищния ("орбиталния") и спускаемия модул, участниците в експеримента се разделиха на две групи. Едната остана в "космическия кораб" на "орбита" около Марс, другата поетапно ще осъществи три излизания на повърхността на планетата от спускаемия модул.

Международната "експедиция на Марс" се оглавява от руснака Алексей Ситев, лекар на мисията също е руснак – Сухолюб Камолов; на борда в качеството на космонавт-изследовател им помага Смолеевски. Борд инженер е Ромен Шершел от Франция, а Урбина и китаецът Ван Юе са изследователи.

"Първото излизане на марсианска повърхност ще продължи половин час", уточняват от ИМБП. За това време руснакът и италианецът, облечени в скафандри "Орлан-Э", с помощта на магнитометър трябва да намерят източниците на положителни и отрицателни магнитни полета, да вземат проби грунт, да ги сложат в специални контейнери и да ги поставят в спускаемия модул, който "кацна" на Марс на 12 февруари.

От този модул китайският марсонавт Ван Юе ще помага на колегите си по време на извънкорабната им дейност и ще поддържа постоянна връзка с тях.

"Полетът" на Марс в специалния медико-биологичен комплекс на ИМБХ, който започна на 3 юни миналата година, включва три етапа: 240-дневен полет от Земята до Марс, 30-дневно пребиваване на "марсианската повърхност" и 240-дневно връщане (плюс 10 дни за адаптация в околоземна орбита).

За времето на 520-дневната изолация екипажът трябва да проведе 105 научни експеримента, една трета от които са с международно участие.

Реална експедиция към Марс може да стартира след 20 години от новия руски космодрум "Восточный" в Амурска област, заяви пред журналисти зам.-шефът на Роскосмос Виталий Давидов.

"Сега строим новия космодрум "Восточный" и разчитаме, че експедицията до Марс ще бъде изпратена оттук", каза Давидов.

Очаква се реалният полет до Червената планета да е многонационален, тъй като нито една страна в света не може сама да осъществи такъв сложен и скъпоструващ проект.

"Безспорно в експедицията до Марс ще вземат участие Русия, САЩ, европейски държави. Освен това вратите са отворени за всички други страни, включително Китай", каза в заключение Виталий Давидов.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase