Изображение: NASA/STSci/Ann Feild
fallback

Международен експеримент по изучаването на тъмната енергия във Вселената – загадъчна субстанция, която кара границите на космическото пространство да се разширяват с ускорение, стартира през 2011 г. Астрономите ще провеждат изследвания с помощта на оптически телескоп ново поколение, съобщава пресслужбата на Националната ускорителна лаборатория "Енрико Ферми" (Фермилаб), САЩ.

В края на годината на един от телескопите на Интерамериканската обсерватория "Серо Тололо" в Чили ще бъде монтирана оптична камера ново поколение, която ще изучава космическото пространство във видимия диапазон с безпрецедентна досега точност. Експериментът носи името "Обзор на тъмната енергия" (Dark Energy Survey) и обединява усилията на над 20 научни организации по целия свят.

"Специално конструираната за този експеримент камера с резолюция 570 мегапиксела в момента преминава последните изпитания във Фермилаб", казва Брена Флауер, един от ръководителите на проекта.

За пет години камерата ще получи изображения с висока резолюция на около една осма от звездното небе и ще измери около 300 млн. галактики, 100 000 галактически купа и 4000 взрива на свръхнови.

Това ще даде възможност на учените да използват феномена на т.нар. гравитационни лещи – отклонения на лъчи светлина под въздействието на гравитационните сили – за изучаване на параметрите на тъмната енергия. Като изследват изкривени изображения на отдалечени звезди и галактики, астрономите ще могат да разберат параметрите на такива "лещи", чиято роля играе един или друг масивен космически обект, и да определят как е разпределена невидимата маса в тази част на пространството.

Тъмната енергия е загадъчна субстанция от космическото пространство, но точно тя според учените отговаря за цялото ускоряващо се разширение на границите на Вселената. Без по-дълбоко разбиране на природата и свойствата на тъмната енергия учените не могат да прогнозират сценария, по който ще протича по-нататъшното развитие на Вселената.

Всекидневно обемът информация във вид на "сурови" снимки с помощта на камерата DES ще е около 200 гигабайта, а към края на експеримента получената информация ще е около 1 млн. гигабайта обработени изображения. Обработката ще се прави със суперкомпютъра в Националния център за суперкомпютърни изчисления в Урбана, САЩ.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

13

хахаха

преди 13 години

"обединява усилията на над 20 научни организации по целия свят" АЛООО БАН там ли е? Селянина от с. Сиришник приема ли? Гоце ало приемаш ли? БАН обадете се чува ме ли се Хюстън?

12

vitalius

преди 13 години

"Не мога да разбера какво я кара да се ускорява?"И учените не знаят какво я кара, затова са нарекли засега неизвесната причнина ускоряване на разширението "тъмна енергия". Да не се бъррка с тъмната материя.

11

3456

преди 13 години

Според тази общоприета теория за ускореното разширение на Вселената, тя първоначално се е разширила внезапно (инфлация), после е взела да се разширява закъснително (все по-бавно). А сега в момента се разширява отново с ускорение.Не мога да разбера какво я кара да се ускорява? Нали все пак има привличане, гравитация между космическите тела? Това не би ли трябвало да я накара да забави разширението си и дори да спре в един момент.Няма логика в цялата тази работа!

fallback