Снимка: Getty Images/Guliver Photos
fallback

Научна експедиция, сондирала най-дълбокия пласт на земната кора под океана, точно над мантията, откри доказателства за живот там, съобщи ЮПИ.

Учените сондираха в масива Атлантис в Централния Атлантически океан. Там сеизмичните сили са изтласкали по-близо до повърхността дълбочинен слой габро скали.

Сондата е стигнала на дълбочина до почти 1500 м, където температурата е 100 градуса по Целзий. Там учените откриха широкоразпространени бактериални общности.

Много от откритите бактерии са еволюирали да се хранят с въглеводороди като метан и бензол, подобно на микроорганизмите в нефтените находища.

"Тази дълбочинна биосфера е много важно откритие", каза Ролф Педерсен от университета на Берген.

Реакции, които произвеждат нефт и газ в земната кора, може да има и в мантията. Това означава, че е възможно да има живот и на още по-голяма дълбочина.

В екипа са участвали също американски и италиански учени.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

16

нло

преди 13 години

тия са нацелили пентагона .

15

vitalius

преди 13 години

до 14Когато видят земята да почне, да консумира и да се репродуцира. Все пак това е дефиницията за жив организъм.

14

IND

преди 13 години

Абе чудя се кога учените ще се светнат, че Земята е един огромен (поне за нашите представи) жив организъм. Както нашето тяло е изградено от микроорганизми същото е и със планетата на която се намираме, защото спрямо нейната големина ние сме просто едни микроорганизми.

fallback