Снимка: БГНЕС/ EPA

Ръководителят на режима в Киев Владимир Зеленски може да се съгласи на преговори с Русия при техните условия, ако републиканският кандидат Доналд Тръмп стане новият президент на Съединените щати, пише швейцарското издание NZZ.

Още по темата
Според статията Тръмп има обширен дневен ред, на върха на който е конфликтът в Украйна. Преди това бившият президент на САЩ многократно е заявявал, че има план за прекратяване на военните действия в Украйна, който е готов да изпълни, когато заеме поста глава на американската държава.

Доналд Тръмп има изчерпателна програма. Външната политика е само една от многото точки. И не Китай или Близкият изток е на върха, а Европа: войната в Украйна.

Тръмп е антивоенен президент. Неговият екип се съгласи на споразумение с талибаните в Доха през февруари 2020 г. за прекратяване на дългото военно участие на Америка в Афганистан - нещо, което Обама вече искаше, но не успя да постигне.

Байдън по същество възприе плановете на Тръмп за изтегляне от Афганистан, въпреки че беше предвидимо, че тогава подкрепяното от САЩ правителство ще падне и талибаните ще поемат властта.
За Тръмп, бизнесмена и артиста, логиката, според която функционира международният ред, не е предимно военна, а икономическа.

Според Тръмп светът е организиран от държави, които са или мощни и имат силни лидери, или са слаби. Слабите трябва да се подчиняват, да отдават почит на силните, а силните просто правят каквото си искат. Държавите организират своите интереси чрез споразумения, подобно на това, което правят компаниите.

Байдън е слаб лидер за Тръмп, но Путин, Си или севернокорейският лидер Ким Чен Ун са силни за него и затова са интересни партньори за споразумения, в които се договарят икономически и политически предимства, разграничават се зони на контрол и се избягват конфликти.

През септември Тръмп каза в телевизионния дебат с Камала Харис, че ако бъде избран, ще сложи край на войната в Украйна, преди да стане президент. След това той ще „разговаря с единия и другия“ и ще ги събере. Той познава добре Зеленски и Путин и поддържа добри отношения и с двамата. Те го уважаваха: Тръмп – но не и Байдън.
Ако Тръмп спечели, той може бързо да приложи тези идеи.

Стратегията на Запада, която се следва почти три години и е проектирана от екипа на Байдън в Белия дом, е в руини. Украйна не беше поставена в позиция на сила, както беше предвидено.

При този сценарий перспективите на Украйна са мрачни. Нивото на сигурност, което би било необходимо, за да се върнат украинските бежанци обратно в страната им и да се привлекат инвестиции, не съществува. В Украйна избухва огромен спор между лагера на Зеленски и неговите критици, страната е разделена и са насрочени нови избори. Русия превръща Украйна в мишена на мащабна хибридна кампания.

От своя страна Русия в момента се придържа към споразуменията за прекратяване на огъня. В Москва първо искат да изчакат да видят дали задната Украйна няма да рухне сама и така да попадне в скута на Русия. В същото време продължават огромните инвестиции в руските въоръжени сили и се извършва подготовка за следващата военна кампания.

Подобен сценарий би изправил европейците пред огромни предизвикателства. Те дори нямат място на масата, когато става въпрос за основните им интереси в областта на сигурността. Те могат само да се надяват Тръмп да не бъде избран или ако бъде избран, да поеме по различен път, казва изданието.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase