Снимка: БГНЕС

Площад Европа в Москва вече го няма. Кметът на града Сергей Собянин подписа заповед за преименуване на това място на площад "Евразия".

Това е малка промяна, която казва много за посоката, в която Русия се движи - далеч от Запада.

Това не е най-красивият площад в руската столица. Със сигурност не може да се сравнява с Червения площад със спиращите дъха куполи на катедралата Василий Блажений и Кремъл.

Площад "Евразия" е построен до оживената "Киевска гара" и хотел, където някога се е намирал московският офис на BBC. Има фонтан и необичайна композиция, създадена от белгийски скулптор, озаглавена "Отвличането на Европа".

Спомням си, когато този площад беше построен преди малко повече от 20 години. Построен е като символ на единството на континента Европа. Някога тук са се веели десетки знамена на различни европейски държави. Те бяха премахнати миналата година и сега името също го няма.

Сбогом Европа. Здравей Евразия.

Но какво точно е Евразия?

Различните страни имат различни концепции за Евразия. Президентът Владимир Путин официално определи Русия като евразийска сила. Той използва думата, за да означава, че Русия е географски в Европа и Азия, но цивилизационно различна от двете.

Паметната плоча на площад "Европа" все още стои. Тя гласи:

"В знак на по-силно приятелство и единство между европейските страни правителството на Москва реши да създаде ансамбъла на Площада на Европа в руската столица."

Реалността е, че войната на Русия в Украйна и западните санкции поставиха под огромно напрежение отношенията между Москва и Европа. Сега руските власти постоянно говорят за необходимостта да се наклонят на изток и да обърнат поглед към Китай, Северна Корея, Азия като цяло.

Европа не просто е излязла от мода - тя е представена от руските власти като враг.

Това не е първият път, когато московските власти си играят политика с имената на улиците след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. През юни 2022 г. улицата, където се намира посолството на САЩ, беше преименувана на "Площад на Донецката народна република", препратка към самопровъзгласилия се отцепнически регион на Украйна, за който Русия по-късно твърди, че е анексиран.

По подобен начин на следващия месец районът около британското посолство се превърна в "Площад на Луганската народна република".

"Не искам да съм в Европа"

Обратно на (бившия) площад Европа, какво смятат минувачите за промяната в Евразия?

"Това е правилното решение", казва Олга. "В момента не сме приятели с Европа. Не искам да съм в Европа."

"Евразия е добра", казва Анна. "Русия граничи с Европа и Азия. Роден съм в Казахстан, така че това е добре за мен."

"Сега Европа има други стандарти", на мнение е Паша. "Те мислят по различен начин. Постепенно се разделяме."
Но Евгения е разочарована. Тя вижда смяната на името като "знак за конфликт между различни страни". "Толкова е тъжно", добавя тя.

Но в крайна сметка има ли наистина значение името?

След Руската революция от 1917 г. толкова много улици и площади в Русия бяха преименувани, за да съдържат думата "комунизъм". Помогна ли на Съветския съюз да изгради комунизъм? Ни най-малко.

Решението да се изхвърли думата Европа от квадрат не означава, че Русия няма един ден отново да погледне на Запад.

Коментарът е на Стив Росенберг, коренспондент на BBC от Москва

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase