Снимка: БГНЕС
fallback

Броят на учените в Русия е намалял с около 25% през последните две десетилетия, а това възпрепятства способността на страната да постигне "технологична независимост", каза тази седмица високопоставеният руски служител по сигурността Николай Патрушев.

"Сериозна пречка за постигането на технологична независимост е недостигът на квалифициран научен, инженерен и трудов персонал. Общият брой на персонала, ангажиран в научноизследователска и развойна дейност в Русия, е намалял с една четвърт през последните 20 години", каза Патрушев по време на посещение в град Томск.

Смята се, че голям брой учени и академичен персонал са избягали от страната, след като руският президент Владимир Путин започна пълномащабно нахлуване в Украйна през февруари 2022 г. Още една вълна умове напуснаха страната и след частичната мобилизация на населението миналата есен.

Стотици хиляди руснаци избягаха през границата към съседни страни, включително Грузия, Финландия, Казахстан и Монголия, за да избегнат наборната служба.

През май вицепрезидентът на Руската академия на науките Валентин Пармон, цитиран от държавната информационна агенция Интерфакс, каза, че Русия е загубила около 50 000 учени през последните пет години и че никоя друга страна не е виждала такъв спад в брой работници в научната област в този период от време.

"Новая газета", независим руски вестник, идентифицира през август най-малко 270 членове на академичния състав на високопоставени университети в Москва и Санкт Петербург, които са напуснали страната след началото на войната в Украйна. Тази цифра включва 195 руски учени, а останалите са от други националности.

Вестникът съобщава, че половината от руските учени, напуснали страната, са се противопоставили публично на нахлуването на Путин в Украйна, подписвайки отворено писмо срещу войната.

"Новая газета" добави, че нейната оценка е много консервативна и включва само случаите, които могат да бъдат проверени чрез публични източници.

Британското министерство на отбраната заяви през септември 2022 г., дни след указа на Путин за частична мобилизация, че Русия вероятно е изправена пред "изтичане на мозъци"  и недостиг на работна ръка на фона на масово изселване на хора.

"В комбинация с онези резервисти, които се мобилизират, вътрешното икономическо въздействие от намалената наличност на работна ръка и ускоряването на "изтичането на мозъци" вероятно положението ще стане все по-значимо", се казва в доклад на разузнаването.

Въпросът с топ учените, напускащи страната, е проблем за Русия от години, до такава степен, че бившият президент Дмитрий Медведев каза през 2010 г., че трябва да се предприемат действия, за да им се попречи да търсят работа другаде.

"Има само един начин за борба с това – чрез създаване на нормални условия за работа и развитие", каза тогава Медведев. "Трябва да го приемем сериозно, но не трябва да се страхуваме и да казваме, че всички са си тръгнали и това е."

За да насърчи най-умните учени в страната да останат в Русия, Медведев каза: "Трябва да положим сериозни усилия, но няма други възможности. Не можем да спуснем желязната завеса, за да предотвратим изтичането на мозъци"

Коментарите на Пармон по въпроса тази година повториха тези на Медведев. Той каза, че трябва да се инжектира финансиране в индустрията и трябва да се повишат заплатите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

223

Pavlov

преди 6 месеца

Кога българските журналисти ще научар разликата между число и цифра? Не са синоними, така както дума и буква не са синоними. Толкова елементарно е. Научете го и бъдете грамотни журналисти! Ето пример: Числото 270 е съставено от цифрите 2, 7 и 0. Числото 34 е съставено от цифрите 3 и 4 и т.н.

222

Срама

преди 6 месеца

Броят на учените в България е зеро

221

Анонимен

преди 6 месеца

До 243 - Катнти рпедложат 400000 долара годишна зпалатан + 1/3 от това в акции, нещата се променят.

fallback