Снимка: БГНЕС

Водещ физик и астроном, който е бил ключов консултант в лунната мисия на Владимир Путин, беше хоспитализиран в Москва, след като първата лунна експедиция на Русия от 47 години насам се провали."

90-годишният Михаил Маров беше откаран по спешност в болница след "рязко влошаване" на здравето му, след като космическият кораб Луна-25 излезе извън контрол и се разби в Луната.

"Толкова е тъжно, че не беше възможно апаратът да се приземи", каза той след обявяването на повредата на Луна-25.

Руската държавна космическа корпорация "Роскосмо"с съобщи, че е загубила контакт с кораба в 11.57 сутринта (GMT) в събота след проблем, тъй като корабът е бил изведен в орбита преди кацане. Мекото кацане беше планирано за понеделник.

"Апаратът се премести в непредсказуема орбита и престана да съществува в резултат на сблъсък с повърхността на Луната", се казва в изявление на "Роскосмос".

В него се казва, че е била сформирана специална междуведомствена комисия за разследване на причините за загубата на кораба Луна-25, чиято мисия събуди надежди в Москва, че Русия се завръща в надпреварата за голяма сила на Луната.

Маров каза пред вестник "Московский комсомолец", че се надява причините за катастрофата да бъдат обсъдени и проучени строго.

"Това беше може би последната надежда за мен да видя възраждане на нашата лунна програма", каза той, според Ройтерс. "Имаше грешка в алгоритмите за изстрелване в близка до Луната орбита. Тази грешка трябва да се намери."

"За специалистите, които ще участват в работата на комисията, това няма да е голям проблем. Мисля, че отговорът ще бъде намерен в обозримо бъдеще."

Споделяйки подробности за медицинското си състояние, той каза на изданието, че в момента е "под наблюдение", тъй като сподели раздразнението си от провала на мисията.

"Как да не се тревожа? Това до голяма степен беше въпросът на живота ми. Всичко е много трудно."

Провалът на Луна-25 подчерта упадъка на космическата мощ на Русия след славните дни на състезанието през Студената война, когато Москва беше първата, която изстреля сателит в орбита около Земята – Спутник 1, през 1957 г. – и съветският космонавт Юрий Гагарин стана първият човек да пътува в космоса през 1961 г.

Това също така идва, когато икономиката на Русия е изправена пред най-голямото си външно предизвикателство от десетилетия: натискът от западните санкции и воденето на най-голямата сухопътна война в Европа след Втората световна война.

Въпреки че мисиите до Луната са адски трудни и много американски и съветски опити са се провалили, Русия не е опитвала мисия до Луна от Луна-24 през 1976 г., когато комунистическият лидер Леонид Брежнев управлява Кремъл.

Русия се надпреварва срещу Индия,
чийто космически кораб Chandrayaan-3 трябва да кацне на южния полюс на Луната тази седмица, и по-общо срещу Китай и Съединените щати, които имат напреднали лунни амбиции.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase