Снимка: БГНЕС
fallback

Президентът Володимир Зеленски отрече Украйна да има каквито и да било намерения да отнема живота на Владимир Путин, но миналата седмица заместник-началникът на украинското военно разузнаване беше много по-малко предпазлив.

Вадим Скибицки каза пред германския вестник Die Welt, че руският президент е начело в списъка с хора, чиято глава Украйна ще иска, "защото той координира и решава какво ще се случи". Източник от британското разузнаване предупреди: "Не бих предположил, че това е просто перчене." Трансграничният набег в Русия няколко дни по-рано, извършен от руски прокиевски сили, но вероятно организиран от украинското военно разузнаване, беше доказателство за тяхната амбиция и възможности. Той добави: "Те са готови да преминат много червени линии."

Обща история

Борбата между украинското военно разузнаване и руското разузнаване е война във войната. Сравняването им илюстрира как институциите на двете страни тръгват от общ корен и как, поне засега, украинското въображение и инициатива се движат около руската дисциплина и йерархия.

И двете служби са известни с едно и също име, Главно разузнавателно управление — ГРУ за руснаците, ГУР (или ХУР) за украинците. Те са потомци на съветското ГРУ, първоначално известно като Разведупр, създадено по време на гражданската война, последвала революцията от 1917 г. В тази отчаяна борба болшевиките се нуждаели от агенция, която не само да събира разузнавателна информация, но и да води война - от убийството на вражески командири до взривяването на железопътни линии. ГРУ всъщност никога не е губило този военновременен начин на мислене.

Когато СССР се разпадна в края на 1991 г., активите на военното разузнаване на украинска земя преминаха под контрола на Киев, докато Русия пое повечето от централните активи на съветското ГРУ, както и всички оперативни елементи на нейна територия.

На хартия и двете все още си приличат. Те имат шпиони в чужбина, анализатори у дома и  отразявайки тяхното съветско наследство, като се има предвид желанието на Кремъл да уравновеси прекомерния КГБ контрол над хиляди командоси от Спецназ (специално наименование). На практика обаче е ясно, че техните оперативни култури са различни.

Колебание

Руското военно разузнаване преживя триумфи и катастрофи при Путин. То беше в немилост поради недостатъчно добро представяне при нахлуването в Грузия през 2008 г. и през 2010 г. беше преименувано на ГД - Главна дирекция, като очевидна прелюдия към съкращаването. Въпреки това всички все още го наричат ГРУ.

ГРУ беше спасено от генерал-полковник Игор Сергун, който пое управлението през 2011 г. Той се оказа способен и енергичен началник. По-специално той осъзна, че Путин търси не толкова безпристрастно разузнаване, а потвърждение на своите предразсъдъци. Вече пенсиониран служител, който присъства на един от президентските брифинги на Сергюн, го описа като "майсторски клас по политизирано разузнаване", докато той продължи да "казва на Путин точно това, което искаше да чуе".

Путин падна в капана, а звездата на ГРУ отново изгря. Той беше ключов играч в анексирането на Крим през 2014 г. и в последвалия остър, необявен конфликт в района на Донбас в Украйна. Там се изправяха подчинени милиции, управляваха местни военачалници и, когато беше необходимо, изпращаха Спецназ, за да елиминират командири, които отказаха да следват линията на Москва.

Лоша война за някои

С инвазията, обаче, руското военно разузнаване изглежда е сгрешило толкова, колкото и останалата част от руската армия. Те имаха мрежа от агенти, готови да се опитат да парализират командната верига на Украйна, но не бяха подготвени нито за пълномащабна война, нито за желанието на украинците да действат по собствена инициатива, без да чакат заповеди отгоре.

Оттогава традиционните силни страни на ГРУ до голяма степен са неутрализирани. Мрежите му от агенти в Украйна са унищожени от решителна кампания на СБУ - украинската служба за сигурност, с обширна помощ от западните служби. Спецназ претърпя тежки загуби в ранните етапи на войната. Неговите толкова прехвалени киберкапацитети до голяма степен бяха осуетени или ограничени от комбинация от украинска изобретателност, западна помощ (включително неуточнена, но призната помощ от GCHQ) и липсата на ясна руска стратегия.

И накрая, докато ГРУ придобива репутация на дръзка и рискована операция , с неговото прословуто звено 29155, което е замесено във всичко - от опита за отравяне на дезертьора Сергей Скрипал в Солсбъри през 2018 г. до опита за преврат в Черна гора през 2016 г., то винаги е действало под строг политически контрол. Кремъл настоя да одобри всички значими планове. В тази непредсказуема война обаче това често оставя руското военно разузнаване зад кривата. Офицер от украинското контраразузнаване ги описва като "тактически агресивни, но ограничени от бавна, тромава верига на командване".

Добра война за другите

За разлика от това, по-малкият, по-скромен ГРУ се наложи. Неговият лидер, генерал-майор Кирило Буданов, е бивш офицер от собствения Спецназ на Украйна (за разлика от руския си колега адмирал Игор Костюков, който беше анализатор на военноморското разузнаване), който беше ранен три пъти, воювайки в Донбас. Зеленски изглежда му е дал свобода да всява проблеми в Русия, да измъчва Кремъл и да накара обикновените руснаци да се страхуват, че войната се приближава към тях.

Буданов има репутация на безмилостен, ефективен и изобретателен ръководител и почти същото може да се каже за ГРУ като цяло. Въпреки че има някои доказателства за вътрешна антивоенна активност в Русия, украинското военно разузнаване изглежда стои зад последните диверсионни атаки в страната. 

Тъй като на ГРУ му липсваше широка мрежа от агенти зад вражеските линии, то се обърна към неочаквани нови форми на вербуване. Хакери претърсват банковите сметки на руски пенсионери, които след това са изнудвани да взривяват службите за набор. Руски тийнейджъри, които твърдят, че не знаят кой им плаща, са наети чрез социалните медии да осветяват железопътни разклонителни кутии срещу пари.

Някои от най-зрелищните преврати на ГРУ са били извършени от хора, които очевидно не са имали представа, че изпълняват мисия. Превозвачът, който закара камион, пълен с експлозиви, на Керченския мост през октомври, изглежда не знаеше какво превозва (той загина при експлозията), докато рускинята, която връчи на блогър ултранационалист бюст, който избухна и го уби в Санкт Петербург, очевидно не е знаела, че предава бомба. Офицер от британското разузнаване, който е работил с ГРУ нарече агенцията "украинския Мосад", като я оприличи на израелското разузнаване, тъй като, "когато преследват цел, те наистина ще направят каквото е необходимо".

Нападение над Русия

Действителните агенти на украинското военно разузнаване изглежда са пазени за най-амбициозните операции, като бомбардировката, която дерайлира товарен влак в района на Брянск в Русия през май, или атаката с дрон срещу самия Кремъл в навечерието на честванията на Деня на победата, вероятно започнала от служители на ГРУ на руска територия. Изглежда, че те са отговорност на "Братството" - елитна част в рамките на Спецназ.

Руснаците, лоялни към каузата на Киев, или поне враждебно настроени към Путин, също се оказват полезни. Агенцията играе ключова роля в украинския чуждестранен легион от доброволци от цял свят, но е особено тясно свързана с руснаците, съставляващи части като Руския доброволчески корпус и Легион Свободна Русия.

Първият започна символично трансгранично нахлуване в руската Брянска област през март, а миналата седмица, заедно с легиона Свободна Русия, организира по-сериозен набег в Белгородска област, при който бяха убити редица граничари и полицаи, преди да се оттегли обратно в Украйна. Въпреки че Москва твърди, че са претърпели големи загуби, те изглежда са се изтеглили в добър ред.

Въпреки че Киев официално отрече каквато и да е роля, твърдейки, че руските части са напълно независими, на практика те са част от украинската армия и не биха могли да извършат подобно нападение без одобрението на ГУР и вероятно по негова инициатива.

Извън контрол?

Нарастващата амбиция на украинското военно разузнаване започва да тревожи някои западни страни, въпреки че те уважават неговия професионализъм. Според изтекли доклади на американското разузнаване, ЦРУ е трябвало да се опита да възпре Буданов да предприеме някои атаки в Русия, а непотвърдени доклади също предполагат, че молдовските власти са поискали от американците да го предупредят за опити за предизвикване на проблеми в отцепилия се регион Приднестровието, където руснаците "миротворци" контролират огромен арсенал от оръжия и боеприпаси от съветската епоха.

Някои украинци започват да проявяват подобна амбивалентност, възхищавайки се на духа на Буданов, като същевременно се притесняват от очевидната липса на надзор. С нарастващите подозрения, че той мисли за политическа кариера след войната, европейски дипломат се чудеше дали ще се "увие в знамето и ще предизвика Зеленски", ако украинският лидер обмисли отстъпки за Русия в името на прекратяването на войната.

За момента обаче ГУР остава в челните редици на украинските усилия да направи войната възможно най-болезнена за Кремъл. И с всеки успех звездата на Буданов изгрява все по-високо. Шефът на шпионажа излезе далеч от сенките: графит, видян в Киев, го изобразява като Свети Георги, убиващ дракон с главата на Владимир Путин.

Анализът е на професор Марк Галеоти - автор на над 20 книги за Русия, последната от които е "Войните на Путин: От Чечня до Украйна".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

133

Олимпий Панов

преди 10 месеца

В момента в украйна на 1 позиция е MI 6 и правят сечено на американците,а украинците са пионки с един г ъ з на 2 пазара.

132

Бай Х

преди 10 месеца

МИСЛЯ СИ,ЗАЩО ТЕЗИ ЖУРНАЛИСТИ МЕСЛЯТ ЧЕ БЪЛГАРИНА НЯМА МОЗЪК В ГЛАВАТА,Е МИ ПИШЕТЕ СИ,СЛАГАЙТЕ ЦЕНЗУРА НА КОМЕНТАРИТЕ,И СИ МИСЛЕТЕ ЧЕ НИЕ ЧИТАТЕЛИТЕ СМЕ БЕЗМОЗЪЧНИ,ПРОСТО ПРЕСКАЧАМЕ ТЕЗИ ***,

131

Анонимен

преди 10 месеца

Единственият кораб с който хунтата в Киев можеше да направи десант в Крим потъна!

fallback