Снимка БГНЕС
fallback

Разследване на журналисти от Германия, Литва, Латвия и Естония разкри стратегически документи на Кремъл за оказване на руско влияние върху вътрешната политика на балтийските държави. Подобно разкритие излезе неотдавна и за Молдова и Беларус.

За разлика от стратегията на Кремъл за Беларус и Молдова, балтийските държави не трябва да бъдат дестабилизирани, а да се увеличи руското влияние сред населението и да се ограничат действията на НАТО в трите членки на Алианса.

Според журналистическото разследване, публикувано днес от обществения германски оператор ARD, балтийската стратегия е разработена от Президентската дирекция за трансгранично сътрудничество, подразделение на администрацията на Путин, още през лятото на 2021 година. Тя включва подкрепа за проруски партии, включително създаването на неправителствени организации за укрепване на връзките на руското малцинство в балтийските държави с "историческата им родина".

Инструмент в политиката на Москва отново трябва да бъде енергетиката, става ясно от журналистическото разследване. Електропреносната мрежа на трите държави все още е свързана с Русия.

Друга основна цел на кремълската стратегия е ограничаването на действията на НАТО, в това число предотвратяването на изграждането на натовски военни бази, и по-конкретно разполагането на ракети със среден обсег в Литва. Срещу това агитират от месеци проруски политици във Вилнюс.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

113

Анонимен

преди 1 година

Пропагандата вече напълно превъртя. И за какво са им прибалтийските републики, които се самоунищожават? Ама наистина! Там няма нищо, освен 2-*** човека накръст.

112

Анонимен

преди 1 година

Представиха новия танк Копейкин, къса база..

111

Анонимен

преди 1 година

Цялата статия е пълна измислица. Особено частта с дестабилизацията и руското влияние върху населението. На балтийците им падна драстично стандарта на живот от след като станаха Антирусия и Русия им отговори на действията. Сега масата съжалява, ама е късно.

fallback