Снимка: БГНЕС

Руските окупационни власти вероятно провеждат кампания на системно религиозно преследване в окупираната Украйна. 

Института за изследване на войната (ISW) публикува специално издание за оценка на руската военна агресия и религиозната свобода в окупираните територии. В този доклад се разглеждат религиозните репресии на Русия в цяла окупирана Украйна от началото на руската пълномащабна инвазия в Украйна на 24 февруари 2022 г.

От пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. руските войници или окупационните власти са извършили най-малко 76 акта на религиозно преследване в Украйна.

Руските власти са затворили, национализирали или насилствено преобразували поне 26 места за поклонение в контролираната от Кремъл Руска православна църква на Московската патриаршия, убили са или са заловили поне 29 духовници или религиозни лидери и са разграбили, осквернили или умишлено унищожили поне 13 места за поклонение в окупирана Украйна.

Тези случаи на религиозни репресии вероятно не са изолирани инциденти, а по-скоро са част от целенасочена кампания за систематично изкореняване на "нежеланите" религиозни организации в Украйна и за популяризиране на Московската патриаршия.

Още по темата
Русия продължава да използва религията като оръжие в стремежа си да дискредитира Украйна на международната арена и използва информационни операции за религията за постигане на военни цели, въпреки че самата тя извършва груби нарушения на религиозната свобода в окупирана Украйна.

Русия може да използва предстоящия православен великденски празник на 16 април в опит да забави украинските контрадействия, като призове за прекратяване на огъня от уважение към православната религия, въпреки че Русия не е показала такова уважение към религията в районите, които нейните сили са окупирали.

Руските религиозни гонения вероятно са и част от продължаващия руски културен геноцид и кампания за етническо прочистване, целящи да унищожат идеята за независима украинска народност или Украинска православна църква.

Руските власти системно потискат религиозната свобода в Русия като въпрос на държавна политика. През 2016 г. руският президент Владимир Путин ратифицира закона "Яровая", който изисква всички религиозни организации и църкви в Русия да бъдат регистрирани от руското правителство.

Законът забранява "мисионерската дейност", широко дефинирана като проповядване, молене, разпространение на религиозни материали и дори отговаряне на въпроси за религията извън официално одобрените от държавата места под претекст за предпазни мерки срещу "екстремизма" и "тероризма".

От 2016 г. насам руските власти използват широкообхватните разпоредби на закона "Яровая", за да преследват американски баптистки и петдесятни мисионери, работещи в Русия, да забранят повечето мисионерски дейности на мормоните и да изгарят разпространяваните в чужбина Библии, които не са надлежно регистрирани в държавата.

Руските власти преследват и редица други руски религиозни малцинства, включително членове на Международното общество за Кришна съзнание, членове на Фалун Гонг, адвентисти от седмия ден, Свидетели на Йехова, римокатолици, презвитериани, методисти, старообрядци (поморийска старостилна църква), лютерани, Украинската реформирана православна църква и клон на Руската православна църква извън Русия (РПЦЗ).

През 2022 г. руските власти вкараха в затвора най-малко 48 руски Свидетели на Йехова, през 2019 г. арестуваха и депортираха двама американски мормонски мисионери, а през 2019 г. глобиха будистки лидер от Сочи за организиране на "колективна медитация" за "около десетина" души.

Руските власти също така са се насочили към руски мюсюлмани за "незаконна мисионерска дейност", въпреки факта, че ислямът е законно признат за една от "традиционните религии" на Русия (заедно с руското православие, юдаизма и будизма).

Русия изнася държавната си политика на системно религиозно преследване в окупираната от нея Украйна. На 30 септември 2022 г. Кремъл анексира контролирани от Русия части от Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка област, признавайки ги за руски федерални субекти.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase