Снимка: БГНЕС
fallback

Западът не произвежда достатъчно муниции, за да задоволи нуждите на украинската армия. Как ще се отрази този проблем на бойните действия и какво може да се направи?

Украинската армия се нуждае от много повече муниции, отколкото Западът произвежда в момента. За това предупреди генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. "Сегашният темп на предоставяне на боеприпаси на Украйна е многократно по-висок от нашата настояща скорост на производство. Това води до натиск върху военната промишленост. (...) Затова трябва да увеличим производството и да инвестираме в производствения си капацитет", допълни Столтенберг.

"Tрябва да предотвратим това на всяка цена"

"Тази тактика на нападение, която Русия избра - фронтални атаки на фронтовата линия в много райони, всъщност може да бъде успешна само ако Украйна изчерпи боеприпасите си. И ние с нашата подкрепа трябва да предотвратим това на всяка цена", казва военният експерт Нико Ланге пред Дойче веле.

И вече има проблеми. Срокът за доставяне за голямокалибрени боеприпаси например е 28 месеца. "Поръчките от днес ще бъдат изпълнени едва след две години и половина", обяснява Столтенберг. А запасите се топят.

Кореспондентът на ДВ в Украйна Ник Конъли разказва, че много украински командири са изправени пред тежки избори по отношение на използването на боеприпаси. "Срещнах командири на гаубици и артилерийски установки, които ми казаха, че не знаят колко време още ще могат да вършат работата си, ако бъдат принудени да се изтеглят от позициите си и да чакат още боеприпаси", казва Конъли. "Това е съвсем реален проблем."

Експертът по сигурността Франк Зауер смята, че Германия и Западът е трябвало да реагират много по-рано и да увеличат производството.

По информация на АРД САЩ са доставили или обещали да доставят повече от един милион артилерийски снаряда. Тъй като това е създало трудности, се наложило да използват складове за боеприпаси в Израел и Южна Корея. Според експертите това показва, че нито САЩ, нито Европа са подготвени за воденето на конвенционална война.

Германският министър на отбраната Борис Писториус също призна за проблема. "Мога само искрено да помоля отбранителната индустрия да увеличи максимално капацитета си възможно най-скоро", каза той.

Решения се търсят по целия свят. "В момента виждаме как Украйна и нейните съюзници търсят артилерийски боеприпаси по целия свят - дори в Пакистан и Южна Корея", съобщава Ник Конъли.

"Имаме сведения за пакистански боеприпаси съветски калибър, които се насочват натам, както и за искания от американските войски да изпратят боеприпаси, които са складирани в Южна Корея, за Украйна."


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

151

Я, па Я

преди 1 година

До Атомния Човек: Нито една война не се е решила на масата на преговорите, нито една. Преговори се започват когато някой вече е на границата на победата или поражението. До тази точка не се преговаря. Искането на преговори по време на война се възприема като знак за слабост и има преди всичко политическо или тактическо значение. Освен това с терористи не се преговаря, а Путин е терорист номер 1 в момента.

150

Я, па Я

преди 1 година

Ха, ха, нещастни русолюбци. Може да имат 60 арт. системи но всички са по стандартите на НАТО. 155 мм. снаряд става на всички оръдия от този калибър. Така е с танковете и с ракетите, с всичко. Така, че не изпадайте в транс, няма да остане Украйна без боеприпаси. Освен това, ако приемем индустриалната мощ на Русия в момента за 1, то тази на САЩ и ЕС се равнява на 7000, без да броим Канада, Австралия, Нова Зенландия и Япония. Така, че много поздрави на ***.

149

Анонимен

преди 1 година

В Украйна има 50 вида различни артилерийски системи, всяка от които се произвежда в отделна държава и има отделни боеприпаси. Подариха им СТАРА артилерия със СТАРИ СНАРЯДИ от запасите. Тези стари запаси вече се изчерпаха, а новите снаряди са ужасно скъпи и няма кой да прави повече подаръци на фашистите. УКРАЙНА Е ***, a наркоманът Зеленски такъв се е родил!

fallback