Снимка: БГНЕС
fallback

Руските сили на Спецназ в Украйна са оборудвани с оръжие, което им позволява да нокаутират всички електронни устройства в зона от 10 км или повече, смятат експерти. Те може да са готови да го използват, тъй като разочарованието се натрупва след поредица от поражения на бойното поле.

Удар с електромагнитен импулс (EMP) би деактивирал гражданската инфраструктура на Украйна и би нанесъл удар върху способността й да се защитава, обясняват експерти.

Такива удари обикновено се извършват с помощта на ядрена детонация с ниска мощност в космоса, за да се създаде електромагнитен импулс, който прекъсва всички незащитени електронни устройства. Обхватът на удара е пропорционален на височината на взрива.

EMP удар - оръжието, което използват руските злодеи във филма за Джеймс Бонд от 1995 г. "Златното око" - от въздушен взрив от височина 50 км би покрил по-голямата част от средния запад на Съединените щати, според НАСА. Детонация в космоса на 190 км би обхванала по-голямата част от континенталната част на САЩ.

Кремъл е разработил и неядрени EMP боеприпаси, които имат по-целенасочен ефект. "Русия притежава набор от неядрени EMP боеприпаси, които могат да бъдат изстреляни от земята с помощта на специализирани снаряди", твърди Джъстин Бронк, старши научен сътрудник в мозъчния тръст Royal United Services Institute (RUSI), пред The Times. "Някои части на Спецназ, действащи в Украйна, носят тези оръжия", добавя той. "EMP ударите оставят много малко видими следи, така че е трудно да се знае дали някой вече не е бил използван, без да сте на място, за да разследвате."

Атака с неядрен удар от този вид не се счита за значителна ескалация, обяснява Бронк, и може да бъде използвана без риск от предизвикване на пряка конфронтация със Запада.

През юли руските държавни медии се похвалиха, че нейните неядрени оръдия EMP са увеличили обсега си до 10 км след поредица от тестове през лятото.

Президентът Путин вече се опита да извади от строя голяма част от критичната енергийна и водна инфраструктура на Украйна чрез удари с крилати ракети по хидроцентрали, подстанции и съоръжения за производство на топлина в цялата страна. Ядрен EMP удар би направил същото, но в много по-голям мащаб, казва Франсис Туса, анализатор на отбраната и бивш офицер от ядрената артилерия. "Русия вече се опитва да направи Украйна възможно най-необитаема преди зимата, така че не изключвам възможността за EMP удар като част от това, което изглежда е политика на "изгорената земя".

Няма да има толкова човешки жертви, както в случай на пряка ядрена атака, но ядрен EMP удар все още ще се разглежда като акт на значителна ескалация и вероятно ще провокира отговор от НАТО. Катастрофалните ефекти от такова оръжие също са трудни за ограничаване и е възможно инфраструктурата на съседните страни, включително членовете на НАТО, да бъде засегната.

Томас Уитингтън, експерт по електронна война в RUSI, казва, че Западът отдавна е разглеждал EMP удара като прелюдия към ядрен удар — и използването му в Украйна може да се тълкува от НАТО като увертюра към по-смъртоносни ядрени атаки, като по този начин ги принуждава да се намесят. "Мисля, че голямата опасност за руското правителство е, че след като извърши ядрена детонация на EMP, рискува да загуби стратегически контрол над ситуацията, тъй като не може да знае със сигурност как международната общност и по-важното НАТО може да действа", обяснява Уитингтън.

Възстановяването на някои от териториите на Киев в Източна Украйна, включително тези, анексирани от Русия, предизвика тревога в Москва, като Дмитрий Медведев, заместник-ръководител на Съвета за сигурност, дори предположи, че това е достатъчна причина за нанасяне на ядрен удар.

Позицията на Русия обаче не е достатъчно отчаяна, за да обмисли използването на ядрен удар, независимо дали е пряк или EMP, на мнение е Джеймс Роджърс, директор на изследванията в Съвета по геостратегия. "Путин все повече търси почивка и знаем, че има натиск върху него от цялото бърборене в Русия за провала на неговите генерали", обяснява той. "Ударът с EMP може да осигури този пробив, който ще обърне войната за него. Но не мисля, че той все още е в позиция. Истинският трамплин към ескалация, ако има такъв, ще е, ако украинците трябва да си върнат територия, която са изгубили, и започнат марш към Крим".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

173

В рашката

преди 1 година

Имат лаф потьомкинские деревни. От къде идва? - фаворитът на Екатерина II, княз Потьомкин откраднал товари с пари, които императрицата му дала за развиване на новозавоюваните територии - точно тези, които памуклийките онзи ден отстъпиха. Когато нейно величество решила да инспектира построеното, алчният й любовник на две на три построил села, като театрален декор. Та и с аналоговнетните оръжия на рефейката е същото. Генетично им е някак си - Ай дуци и пияници прахосници.

172

1

преди 1 година

Ще ги удари електромагнитен тъпизъм и алкохолизъм.

171

Иванов

преди 1 година

Нещо ми се вижда, че Русия притичва под носа на НАТО. Дали това не е разузнаване без бой ? Дали не е играта кой пръв ще трепне? Само бъдещето ще покаже.

fallback