Снимка: БГНЕС
fallback

Общ преглед

Валентина губи дома си след обстрел по време на първата офанзива на Москва срещу Ирпин, покритото с борови дървета предградие, удостоено със статут на герой, защото застана между руските войски и Киев.

Сега руснаците отново са тук, за да си отмъстят, хвърляйки бомби върху електрозахранването на разрушените от битки домове. Това е част от кампания на Кремъл в цяла Украйна - да накара украинците да мръзнат, на прага на суровата зима, за да се подчинят.

"Ние ги мразим", казва Валентина пред The Times, когато тя, нейни приятели и децата им се срещнаха в парк с есенни дъбови дървета и докато правителството на Украйна умоляваше гражданите да намалят консумацията на енергия. "Предпочитам да замръзна тук, отколкото да оставя Русия да спечели сега, когато ги победихме преди“, добавя тя.

Повече от 40% от енергийните съоръжения на Украйна бяха изведени от строя след десет дни удари с дронове и ракети, насочени към електроцентрали и други комунални услуги, част от новата военна кампания на Русия за унищожаване на електрическата мрежа на страната с наближаването на зимата. Повече от 1100 украински градове и села останаха без електричество и вода след атаките - от Суми на север до Лвов на запад и Зафорижие на юг.

Правителството в Киев призова вчера цивилните да ограничат драстично потреблението на електроенергия, за да помогнат на стотиците хиляди украинци без ток и вода. Президентът Зеленски каза, че правителството се подготвя "за всички възможни сценарии с оглед на зимата".

В Киев, където имаше прекъсвания на електричеството през нощта, кметът Виталий Кличко помоли жителите да не включват електрически уреди от 7 сутринта до 23 часа, а предприятията да ограничат използването на екрани и осветени табели. "Дори малко спестяване и намаляване на потреблението на електроенергия във всяко жилище ще спомогне за стабилизиране на работата на националната енергийна система", каза той.

Ukrenergo, държавната енергийна компания, призова украинците да се уверят, че имат достатъчно вода, както и "топли чорапи и одеяла и прегръдки за семейството и приятелите си". Приятелите в Ирпин се събраха в парк, когато температурите паднаха от меките 21°C до 4°C.

"Тук е по-топло, отколкото вътре", признава Злата за мразовития жилищен блок, в който бяха принудени да се преместят, след като се върнаха в Ирпин през март и се оказа, че домовете им са разрушени. Голяма част от града все още лежи в почернели руини въпреки кампанията за възстановяване.

В старческия дом "Любов" в горите около съседна Буча персоналът се тревожи как да защити крехките си жители през зимата, тъй като прекъсванията на тока вече са често срещани. "Ще се сблъскаме с огромни трудности в близко бъдеще, когато стане по-студено", казва мениджърът Игор. "Купуваме генератори и дизелово гориво за резерв, но те са много скъпи и нямаме достатъчно пари."

Ирпин и Буча са сред застроените райони близо до Киев, които пострадаха най-много по време на първоначалното нахлуване на Русия. Но нещата са още по-ужасни в североизточната част на страната, нейният най-студен регион, където украински войници и работници току-що започнаха да възстановяват електропроводи, прекъснати от бягащите руснаци.

Много украинци бяха изненадани от яростта и откритата решимост на Русия да демонтира инфраструктурата на страната, въпреки че служители на разузнаването масово тълкуват този ход като признание за провала на Москва на бойното поле. Новата кампания идва, след като руските войски бяха изтласкани от част от североизточна Украйна около Харков и след като руските служители се евакуират от окупирания южен град Херсон.

Андрей Гурульов, пропутински депутат, каза пред руската държавна телевизия, че унищожаването на електропреносната мрежа на Украйна ще предизвика "вълна от бежанци към Запада, защото е невъзможно да се оцелее".

"Липсата на ток означава липса на хладилници, липса на канализация. Седмица след спирането на тока, Киев ще плува в лайна, извинете за израза ми", злорадства той. "Ще има ясна заплаха от епидемия."

Вчера беше ред на индустриалния роден град и роден дом Зеленски, Кривий Рог, да потъне в мрак. Руските ракетни удари повредиха електроцентрала и друго енергийно съоръжение, прекъсвайки електричеството в града с население от 600 000 души. Освен че е дом на комика, който стана военновременен лидер на Украйна, Кривий Рог е дом на няколко големи металургични фабрики, които са ключови за икономиката.

Валентин Резниченко, губернатор на Днепропетровска област, нарече щетите "сериозни" и предупреди жителите да не бързат да включват уредите, когато захранването бъде възстановено. "Сега всеки светещ бизнес знак, билборд или пералня може да доведе до сериозни аварийни спирания", предупреди той.

Докато Украйна се бори да защити инфраструктурата си, военни лидери предупредиха за "нарастваща" заплаха по северната й граница от нови съвместни руско-беларуски сили. Беларус беше ключов плацдарм в първоначалната инвазия.

"Агресивната риторика на военно-политическото ръководство на Русия и Беларус се засилва", каза заместник-началникът на Генералния щаб на украинската армия Алексей Громов. "Заплахата от възобновяване на настъплението на руските въоръжени сили на северния фронт нараства".

Вслушвайки се в призива да прегърне семейството си, тази седмица Людмила напусна дома си близо до беларуската граница и отиде в Ирпин, за да остане при дъщеря си Валентина. Тропайки с крака в парка, тя можеше да измисли една благословия, която зимата ще донесе. "Скоро дъждовете ще превърнат цялата граница в гъста кал", засмя се тя. "Те никога няма да преминат оттам."

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

103

ИМАМЕ СИ ГОСПОДАР !!

преди 1 година

НЕ,НЕ СТУДА НЯМА ДА ВИ ПОДЧИНИ,НИЩО НЯМА ДА ВИ ПОДЧИНИ ДОКАТО НЕ ВИ КАЖЕ ГОСПОДАРЯ. МАЛКО СА ВСЕ ОЩЕ РАЗРУХАТА,ЖЕРТВИТЕ ,ИЗТУЩЕНИЕТО , СТАВА ВЪПРОС ЗА РУСИЯ ,ЗА УК ТЯХ НЕ ГИ Е ГРИЖА ,ВАЖНО Е КАКВО СЕ СЛУЧВА С РУСИЯ.*** ТЯ ЯКО МАЙ СЕ ПРЕДСТАВЯ И ЗА СЕГА КРАЯ НЕ СЕ ВИЖДА. ТАКА ЧЕ ДА НЕ ВИ ПУКА .ТОВА НЯМА ДА ВИ ПОДЧИНИ . ВИЕ ИМА НА КОО ДА СЕ ПОДЧИНЯВАТЕ.

102

Анонимен

преди 1 година

за тези които не искат да помнят и по младите при любимият за някои соц и неразрушимата дружба с ссср и евтините тогава енергоносители в България имаше редовно режим на тока.

101

Анонимен

преди 1 година

Ами прадавайте се и си живейте добре като в УССР. Лошо ли ви беше тогава?

fallback