Снимка: Bulgaria ON AIR

Официалното ниво на инфлацията достигна 18,7%, най-високото ниво за последните 24 години насам. Но реалното поскъпване е много по-голямо, твърдят и синдикати, и икономисти, като то продължава всеки месец.

"Най-големите притеснения са как ще изкараме зимата. Това е свързано с нарастване на сметките, по-голям бюджет за отопление. А в период на висока инфлация, притесненията са още по-големи - ще можем ли да си плащаме кредитите, да връзваме семейния бюджет с доходите си", коментира кредитният консултант Тихомир Тошев пред Bulgaria ON AIR.

Той подчерта, че всеки месец поскъпват различни стоки и услуги, с различен процент. Препоръча при разпределянето на бюджета да се отделят първо средствата за комуналните услуги, вноските по кредитите, за храна за домакинството.

"Много хора ще потърсят по-добре платена работа, ще посегнат към спестяванията си. Преди всичко трябва да структурираме бюджета така, че да преминем без сътресения този период. От страна на държавата няма смисъл от нова мярка от 25 ст. за литър гориво. Хората с най-ниски доходи със сигурност ще имат нужда от държавна подкрепа. По отношение на цената на тока - най-работещете варианти по цял свят са директни финансови помощи за най-засегнатите хора", препоръча консултантът.

Според Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители" пикът на инфлацията е достигнат.

"Има двата фактора - цените на петрола паднаха до предвоенните нива, цените на газа имаха пик през август, сега вървят надолу, лихвените проценти на ЕЦБ започнаха да се качват. Това са предпоставки да сме оптимисти, че тази инфлация ще започне да намалява. Проблемът ще бъде основно за хората, които разчитат най-вече на социални помощи и пенсии. Те не могат сами да направят нищо за своите доходи, чакат решенията на политиците, а още няма НС", заяви Николов.

Още по темата

Как можем да пестим 20-25% от месечния разход за ток?

"Масово хората пускат бойлера като регулират температурата му до край, той загрява на максималната си мощност, което не е необходимо. Може наполовина да е и бойлерът ще се нагрява на 55-60 градуса максимум. Същото е и с пералнята - не е необходимо да се пере на най-високата температура, и на 30 градуса се изпира добре, но ще спестят средства", препоръча Николов.

Също посочи и какъв е ефективният начин за проветряване. Като грешно определи отварянето на прозореца на "V" за дълго време: "Това е енергийно неефективно, по-добре широко отваряне за кратко, с най-малко енергийни загуби".

Тошев пък посъветва да не се теглят бързи кредити.

"Най-голямата грешка, която могат да направят хората е тегленето на бързи кредити. В този труден период да вземем и най-скъпия възможен кредитен продукт, е лоша стъпка. Последните седмици при нас зачестяват клиентите, които са влезли в такава кредитна спирала - посягат към втори, за да погасят първия, към трети, за да покрият втория. Ако няма друг шанс, по-добре да е банково кредитиране, лихвите там все още са 4,5-6,5 %, по-добре е от бърз кредит, където е над 100% лихвата", заяви Тошев.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase