Снимка: БГНЕС
fallback

 За октомври страната ни няма осигурени доставки на газ, стана ясно от думите на служебния министър на транспорта Христо Алексиев. Нещата с интерконектора с Гърция са овладени, но газ, осигурен на каквато и да е цена, не върши работа на бизнеса и на населението, категоричен е министърът.

"Въпросът твърде много се политизира, трябва да надделява пазарната логика. Живеем в условията на доминиран дълго време от Русия пазар на природен газ. Никой не е мислил за друга алтернатива. Вместо да се заложи на втечнения газ, ЕС заложи на "зелената сделка". България винаги е избързвала и в момента се поставяме в затруднена ситуация. Газ ще има, но има дефицит и цената ще расте - който плати повече, ще получи повече", коментира журналистът проф. Валерий Тодоров в "България сутрин".

По думите му е пропусната възможността да бъде договорено мястото за разтоварването на танкерите с втечнен газ от САЩ. Политическите игри попречиха хладнокръвно да се вземат полезни решения, смята журналистът.

"Така или иначе имаме договор с "Газпром". Въвлечени сме в политическа игра, но самите ние сме позволили да влезем по-навътре. При нас смекчаващо е, че природният газ няма такова съотношение към микса, но има предприятия, за които недостигът и цената му може да се окажат фатални", каза още проф. Тодоров и добави, че трябва да се изработят приоритети кои отрасли на икономиката да бъдат насърчени в кризата и кои сектори може да подпомогнат гражданския сектор.

Според него би била застрашена националната ни сигурност, ако се съгласим директно да изпратим оръжия в Украйна. Идеята да се ремонтира техника у нас е трудно изпълнима, отбеляза пред Bulgaria ON AIR журналистът.

Деканът на Електротехническия факултет в Техническия университет-София проф. Валентин Колев отсече, че газ ще има.

"Няма лошо да се подновят преговорите с "Газпром", но политиката на търсене на диверсификация трябва да продължи. Дали ще се съгласим да плащаме в рубли, това е изцяло политически въпрос. Ако първо сме в състояние да намерим толкова рубли. "Газпром" няма да ни даде газ без пари", посочи той пред Bulgaria ON AIR.

И добави, че не можем да влияем на цената на природния газ, тъй като сме дребен консуматор. Той очаква потреблението на газ в България да падне.

"В Топлофикациите ще имаме отлив на потребители. Ценовата политика е неправилна - с над 30% се увеличи цената на топлинната енергия, а на електрическата енергия само с 3%. Когато са договаряли танкери, логично е да са договорили терминалите, на които ще бъде осъществена регазификацията. Втечненият газ определено е алтернатива. Никой няма да седне да продава 2-3 пъти по-евтино", каза още проф. Колев.

Oще по темата

Азерският газ е алтернатива като количества, но не и като произход, съгласиха се проф. Колев и проф. Тодоров. На това мнение е и експертът по международна сигурност доц. д-р Искрен Иванов.

"България започва да навлиза в кризисна спирала. Въпросът за газа е изцяло политически. Газ ще има, въпросът е какви ще могат да бъдат оползотворените количества и на каква цена. Трябваше ни план Б и той трябваше да бъде стабилен. Гражданите ги интересува тяхната зима да бъде гарантирана. България и Европа дълги години са прекалено зависими от Русия. САЩ предупреждаваха, но европейците не ги послушаха", заяви той.

Според доц. Иванов за получаването на танкерите с втечнен газ от САЩ няма нито политическа воля, нито логистична възможност.

"Не смятам, че вече може да разчитаме на тези танкери. Целта на предишното правителство беше преди всичко да оцелее. Най-важно е септември да имаме ясна енергийна карта как ще се извършва топлоподаването месец по месец. Виждам само игра на думи, без да имаме ясна правителствена позиция ще има ли газ през зимата", подчерта експертът.

"Ако преговорите с "Газпром" бъдат възобновени и България плаща в рубли, ние ще получаваме газ, но се съмнявам доколко ще бъдат надеждни тези доставки. В зависимост от това каква външнополитическа позиция заема България и какво ще се случи на изборите, зависи дали ще получаваме надеждни доставки. Проблемът с "Булгаргаз" не може да се реши докато нямаме редовно правителство", изтъкна доц. Иванов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

21

Ерго

преди 1 година

Газификация и диверсификация тип "а ла простКиро" е прекалено скъпа и за богати държави, какво остава за бедна България!

20

РУСИЯ И ГАЗПРОМ

преди 1 година

..УСИЛЕНО КУПУВАТ НАШИ ПОЛИТИЦИ И ЖУРНАЛИСТИ . А ТОЧНО ПО ТАЗИ ПРИЧИНА МОЖЕ И ПАРИТЕ ОТ ЕС , ДА СЕКНАТ......ХА,ХА,ХАААААААА

19

СМЕХ...

преди 1 година

Ако си мислите че газа на Газпром е на същата цена , като преди ...ЖЕСТОКО СЕ ЛЪЖЕТЕ!....

fallback