Снимка: БГНЕС

Президентът на Русия Владимир Путин готви нов суровинен капан за държавите от Запада. Ключова роля този път трябва да изиграе Боливия, твърди германското издание "Велт".

Още по темата

Според информацията, Боливия разполага с най-големите находища на литий в света и търси бизнес партньори за добив на този метал, необходим за електронната индустрия. Начело е Русия, която вижда в това големия си шанс да направи Европа отново зависима от нея, предаде БГНЕС.

Според Геоложката служба на САЩ Боливия има най-големите запаси от литий в света - 21 млн. тона, като изпреварва Аржентина (19 млн. тона) и Чили (9,8 млн. тона). За суровината, която е необходима за производството на батерии за електромобили според съвременното състояние на технологиите, се води ожесточена световна конкуренция. Който има достъп до залежите, може да влияе върху цените и наличностите.

Очевидно в момента Русия има особено добри шансове в Боливия. За Европа това означава, че ако Москва успее в покера с литий, следващата суровинна зависимост от Москва след петрола и газа - поне частично, може да бъде литият.

"Ако Русия може да контролира находищата от литий в Боливия, това би поставило страната в много изгодно положение заради важността на тази суровина за съвременна икономика", смята Владимир Рувински от университета ICESI в град Кали, Колумбия. Затова Москва прави всичко възможно от политическа гледна точка, за да получи достъп до находищата на лития в Боливия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase