Снимка: Bloomberg

Световните ядрени въоръжени нации са готови да увеличат арсеналите си през следващото десетилетие, въпреки че броят на тези оръжия намаля миналата година, според доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира или SIPRI.

Всички ядрено-въоръжени държави увеличават или подобряват своите арсенали и повечето изострят ядрената реторика и ролята на ядрените оръжия във военните им стратегии“, каза в изявление в понеделник Уилфред Уан, директор на Програмата за оръжия за масово унищожение на SIPRI, цитиран от Bloomberg.

Това развитие може да обърне продължилата десетилетия тенденция на намаляване на ядрените запаси. До началото на 2022 г. глобалната инвентаризация на бойни глави е намаляла до 12 705 от над 34 000 в началото на този век, според SIPRI. Въпреки че броят на използваемите ядрени оръжия се стабилизира, общите запаси продължиха да се свиват миналата година, тъй като Русия и САЩ демонтираха отдавна пенсионирани бойни глави.

Приблизително 3732 бойни глави са били разположени на ракети и самолети, а около 2000 - почти всички принадлежащи на Русия или Съединените щати - са били държани в състояние на висока готовност.

Рискът от ядрен конфликт получи ново внимание след инвазията на Русия в Украйна през февруари, като представители на западното разузнаване предупредиха, че Кремъл може да използва тактически или други ограничени ядрени оръжия, ако войната в Украйна не се развие по план.

Руският външен министър Сергей Лавров каза през април, че страната му е решена да избегне ядрена война, докато директорът на Централното разузнавателно управление Уилям Бърнс повтори миналия месец, че няма доказателства Русия да планира да разположи или потенциално използва тактически ядрени оръжия.
Двустранните преговори за стратегическа стабилност между Русия и САЩ са в застой заради войната в Украйна и никоя от другите въоръжени с ядрено оръжие държави не води преговори за контрол на въоръженията, каза SIPRI.

Русия има най-големия ядрен арсенал в света с общо 5977 бойни глави, с около 550 повече от Съединените щати.

Броят на бойните глави в използваемите военни запаси на Русия и САЩ – които заедно притежават над 90% от всички ядрени оръжия – остана относително стабилен миналата година. Китай, с третия по големина арсенал, е в средата на "съществено разширяване" на своя арсенал от ядрени оръжия, включително изграждането на над 300 нови ракетни силоза, се казва в доклада.

Въоръжените с ядрено оръжие постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН – които също включват Франция и Обединеното кралство – съвместно заявиха през януари, че „ядрена война не може да бъде спечелена и никога не трябва да се води“, като същевременно потвърдиха, че остават ангажирани с неразпространението, споразумения за разоръжаване и контрол на въоръженията.

„Въпреки че имаше някои значителни постижения както в контрола на ядрените оръжия, така и в ядреното разоръжаване през последната година, рискът от използване на ядрени оръжия изглежда по-висок сега, отколкото когато и да било след разгара на Студената война“, каза директорът на SIPRI Дан Смит, цитиран от Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase