Снимка: БГНЕС
fallback

Не всички хотелиери, които приеха бежанци, ще получат компенсацията, за която са кандидатствали. До този момент от Министерството на туризма са изплатили над 10 милиона лева на хотелиери, но обявиха, че има 85 000 спорни нощувки, за които държавата трябва да провери дали наистина отговарят на изискванията, за да получат пари.

Министерството е засякло, че 3700 имена на украинци фигурират в няколко хотела едновременно, а при проверката се оказало, че някои от настанените изобщо не са бежанци.

 "Аз съм първият хотелиер с първия хотел, който е приел украинци", заяви пред БНТ Атанас Карагеоргиев, хотелиер.

Oще по темата

Разказът на Атанас Карагеоргиев започва така. Но завършва в другата крайност.    "Както се казва няма ненаказано добро", допълни Атанас Карагеоргиев. Очаквал държавата да му плати разходите, но досега не е получил и стотинка. Други негови колеги получили, но по-малко от изразходеното.

  "Получи се едно орязване до 40 процента. Като за всеки хотел е различно. Тръгваме от 10% и стигаме на места до 40%", добави Станислав Стоянов, Съюз на хотелиерите "Златни пясъци".

От Министерството на туризма обясниха откъде идва разминаването. Само 85 от всички подадени заявления са 100% одобрени. По-голяма част от хотелиерите ще получат пари, но по-малко отколкото са поискали.

Някои заради технически проблеми, други защото има случаи, в които едно и също украинско име фигурира в няколко хотела.

  "Поради проблем в системата, че допуска повторно настаняване на същото лице със същите данни, без да е прекратен престоят в предния хотел, оттам се получиха тези грешки", поясни Станислав Стоянов, Съюз на хотелиерите "Златни пясъци".

 "Това са нощувки, които ние трябва да изясним и при положение, че причината е обективна, тоест имаме обяснение защо са дублирани и от кога са дублирани или всъщност да изясним грешката при подаване на заявленията, ще ги разплатим на съответните заявители", заяви Ирена Георгиева, заместник-министър на туризма.

Има и трета причина. И от Министерството на туризма я поставят в графа "недопустими лица". Такива е имало на 7 места.

  "Това са лица, които са пребивавали в страната и по някаква причина след 24 февруари се настаняват в хотелите. Те не се водят бежанци", каза още Ирена Георгиева, заместник-министър на туризма.

Въпреки това хотелите са платили за тези лица. И държавата тепърва ще мисли дали да плати за техните нощувки.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

47

Тони

преди 2 години

Ами за какво ги прибирате по хотели ...да си ги прибират в парламента уния хрантуци депутати..

46

за бъркотията

преди 2 години

или лицемерно се пропуска да се спомене че много от укр настанени в началото в двузвездни хотели като научават се настаняват в отворени 4 звезди хотели, но не са си направили труда да съобщят че напускат. Но по лесно е да се обвиняват само хотелиерите които иначе през активния летен сезон вземат 700 лв за стая до плажа

45

1212

преди 2 години

За да няма проблеми, бежанците независимо от коя държава са, се настаняват в бежански лагери, където всичко се плаща от държавата за си знае тя сметките. Сега ще търси дали са ги измамили. Ами измами ли са ви, те хотилиерите си крият 80 % от доходите пък сега няма да ви измямят. Тъ-п народ, тъ-па държава

fallback