Снимка: БГНЕС

V като Victory (Победа) - във войната срещу COVID-19 Русия бе първата държава, която успя да изобрети оръжие срещу вируса, толкова надеждна, "колкото Калашников". Кремъл орбитира около звездата си "Спутник V" още през август, когато одобри ваксината за използване, преди дори да е започнала клиничните си изследвания от фаза три. Една от дъщерите на Владимир Путин се ваксинира, но самият президент още не се е имунизирал срещу коронавируса.

Русия промотира своята ваксина "Спутник V" прекалено ентусиазирано. Два дни след като Pfizer обявиха, че препаратът им предлага 90% защита, руските власти обявиха, че тяхната ваксина предлага 92% защита. А след като Moderna обяви, че нейната ваксина има 94% защита, Русия коригира ефективността на "Спутник V" на 95%. След това дойде масовата ваксинация, точно когато британските власти обявиха, че започват да ваксинират своето население.

Но болниците в Русия останаха празни. Желаещите да се ваксинират бяха малко и въпреки че има определени групи (лекари, учители, възрастни хора), които трябва да получат "Спутник V" с приоритет, лекарите имунизират всеки, който прояви желание, дори и да не отговаря на критериите, само и само срокът на годност на препаратите да не изтече.

Един от доброволно ваксиниралите се е коренспондентът на The Independent в Русия - Оливър Каръл. Той отива в Поликника №5, където лекарите го приемат, макар документите му да не са напълно изрядни, което е странно за Русия.

"Попитаха ме няколко въпроса и дали съм наясно с възможните странични ефекти. Десет минути по-късно бях един от двамата пациенти, които получиха ваксината", разказва Оливър. Той решава да попита жената с него дали и двамата не са пълни глупаци, че приемат ваксина, която не е преминала през всички клинични изпитания.

"Мисля, че някой трябва да направи крачката. Напълно здрава съм, за това реших, че най-вероятно няма да приема ваксината зле. Дори и ако антителата изчезнат не след година, а след няколко месеца, тялото ми все пак ще бъде предпазено", казва Сали Чевячалова. Каръл я пита защо много от руснаците не вярват в местната ваксина, а тя отговаря: "Защото не вярват в нашето здравеопазване."

Следващите няколко дни са тежки за журналиста. Той има температура от 38 градуса и страшно главоболие. Пулсът му скача, дишането му е затруднено. Но за няколко дни той се възстановява. Седмица по-късно обаче все още няма антитела срещу COVID-19.

"И все пак, знаейки, че съм на края на опашката във Великобритания, се чувствам привилигирован", казва Оливър.

Но оправдани ли са критиките към "Спутник V"?

"Това, което знаем засега е, че предлага някакво ниво на имунитет, за някои хора. Не е ясно за колко дълго, но всяка ваксина попада в тази категория. Ако става въпрос за безопасност, отново - нямаме достатъчно данни. Но векторната технология, използвана от "Спутник V", не е нова, а датира още от времето на Съветския съюз.

Михаел Фаваров е един от учените, които са напуснали Русия след колапса на СССР. Той казва, че няколко добри специалисти все пак са останали в страната и работят в института "Гамалея".

"Бях част от групата хора, които откриха хепапит Е. Бяхме насърчавани от СССР и правителството на САЩ да разменяме вируси. Сега, ако се опитате да размените дори един серум от здрав човек, ще попаднете в затвора", обяснява той. Но би ли препоръчал на руснаците да се ваксинират?

"Да. Може и да не е ефективна на 94%, както твърдят властите, но дори и да е само 50% ефективна, просто се ваксинирайте. Какво толкова има да му мислите? Просто го направете. Това е позицията ми по този въпрос. Не подкрепям тази ваксина, не съм ентусиазиран от нея, но подкрепям спасяването на човешки животи", категоричен е Фаваров.

И все пак, въпреси че смъртността и броят на заразените расте, а зимата е далеч от края си, руснаците остават скептични относно "Спутник V". Едва 38% от тях са готови да се ваксинират с домашната си ваксина.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase