Снимка: БГНЕС

Преди дни Организацията за забрана на химическите оръжия, водещата световна група за контрол и наблюдение на химическите оръжия, също стигна до заключението, че веществото, погълнато през август от Алексей Навални, най-откровеният критик на руския президент Владимир Путин, е вещество с "подобни структурни характеристики", като тези на "Новичок", а това предоставя още доказателства, че Кремъл стои зад химическа атака срещу политически опонент.

Организацията потвърди версията на германските лекари, които преди месец обявиха, че веществото, отровило Навални, е именно "Новичок". Той е един от най-смъртоносните нервни агенти в света разработен от СССР, а това е и причината Организацията за забрана на химическите оръжия да бъде толкова притеснена от заключението си. "Тези резултати предизвикват сериозна загриженост. Използването на химическо оръжие от всеки при каквито и да било обстоятелства е осъдително и напълно в противоречие с правните норми, установени от международната общност", пишат от организацията в доклада си.

За щастие Алексей Навални оцеля след отравянето и бе изписан от болницата в Берлин. Този изход от ситуацията обаче не бе гарантиран, след като опозиционерът бе поставен в медикаментозна кома след пристигането си от Русия в Германия.

Потвърждението, че срещу Навални е употребен смъртоносно нервнопаралитично вещество, увеличава вероятността руското правителство да стои зад отравянето на критика на Кремъл, както мнозина вече подозират, и дори доведе до осъждения от световни лидери като германския канцлер Ангела Меркел и генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Може да последват санкции от европейски държави, въпреки че не е ясно дали САЩ ще предприемат някакви преки действия.

А това означава, че последиците от предполагаемия опит за убийство могат допълнително да разделят Европа, обединена в пренебрежението си към действията на Русия, и Америка, която не желае да наказва Москва за отвратителния акт.

На 20 август Навални се почувства зле по време на полет от Томск до Москва. Самолетът кацна аварийно в Омск, а опозиционерът бе отведен в болница. Лекарите там бяха категорични, че той има ниска кръвна захар и разстроен метаболизъм, но отхвърлиха напълно вероятността да е отровен. Страхувайки се, че медиците най-вероятно прикриват това, което наистина се е случило с Навални и имайки предвид колко пъти руски опозиционери са били отравяни, екипът на политика и съпругата му Юлия поискаха той да бъде преместен за лечение в Германия. След дълги дни на преговори и едно директно писмо до Путин, разрешението критикът на Кремъл да отлети за Берлин бе получило.

След всичко това обаче един въпрос остана без отговор - стои ли Путин зад отравянето на Навални? Към момента няма окончателен отговор на този въпрос - и може би никога няма да го получим. Но ето какви са вероятностите...

Ако попитаме всеки, който е запознат с начина, по който руското правителство се справя с дисидентите, те единодушно ще отбележат, че това, което вероятно се е случило с Навални, е част от ръководството на руското правителство - това, което Путин следва.

"Убиването или сплашването на "враговете на народа" е основен елемент на политиката на Кремъл в продължение на повече от 100 години", каза Джон Сифър пред Vox. Той ръководи операции на ЦРУ в Русия по време на 28-годишната си разузнавателна кариера, преди да се пенсионира преди шест години.

"Путин продължи тази тактика за убиване на враговете си както в Русия, така и в чужбина и създаде система, при която онези, които искат да спечелят подкрепата на Кремъл, трябва да изпълнят неговото нареждане", допълва Сифър. "Независимо дали Путин лично е поръчал отравянето, той стои зад всички усилия за поддържане на контрол чрез сплашване и убийство."

Отравянето на критиците е методът, който Кремъл най-често прилага. През 2004 г. Виктор Юшченко проведе кампания срещу съюзник на Путин за президент на Украйна. Ала след това той се разболя, лицето му мистериозно стана на петна, а лявата му страна се парализира. Той изпитваше и ужасниболки в корема и гърба. Юшченко бе убеден, че е отровен с диоксин - също токсичен химикал, но руските власти отдавна отричат ​​да имат нещо общо със случилото се с него, както всъщност отричат за всичко останало.

През 2006 г. двама руски агенти сложиха полоний-210 - силно радиоактивен химикал - в чая на бившия руски шпионин Александър Литвиненко. Веществото го тормозеше със седмици, като от болничното си легло, той успя да обвини Путин. "Може да успеете да заглушите един човек - каза Литвиненко - но викът на протеста от цял свят ще отеква в ушите ви до края на живота ви."

Литвиненко почина след отравянето, а Русия продължава да отрича каквото и да било участие в смъртта му.

През 2018 г. Обединеното кралство заяви, че руски служители са отровили бивш руски двоен агент и дъщеря му във Великобритания с "Новичок" -  един от най-смъртоносните нервни агенти в света (който случайно е разработен от Съветския съюз). И двете жертви бяха в болницата в тежко състояние. И двамата се възстановиха от атаката и сега са на неизвестно място - криейки се заради страха си от друга потенциална атака.

И докато отровата е един от най-често използваните инструменти за убийство, Кремъл използва и по-прозаични методи. Борис Немцов, например, беше застрелян близо до Кремъл през февруари 2015 г.  Мъж беше осъден на 20 години затвор за убийството, но много критици смятат, че целият процес е бил измама и прикриване от екипа на президента.

Червената нишка сред всички тези епизоди, според Сифър, е, че не е ясно колко пряко Путин може или не е бил замесен. Всеки, който работи в правителството, знае какво иска Путин, без той да се налага да пита, моли или нарежда изрично. Това означава, че оперативните служители на Кремъл имат зелена светлина да преследват някои от тези цели - като например да свалят политически съперник - като същевременно държат Путин извън кръга на хората, които знаят за операцията.

Така, той в известен смисъл получава това, което иска, без да има оставя пръстовите си отпечатъци върху най-мръсните действия на правителството.

Путин може и да е наредил сам Навални да умре, но е също толкова възможно нареждането да е дошло от някой, който иска да зарадва Путин, да го направи по собствена инициатива. "Навални има много врагове", каза Джуди Туиг, руски експерт от Университета на Британската общност на Вирджиния.

Навални многократно е бил в затвора за подбуждане на протести срещу Путин и два пъти е бил атакуван с антисептично зелено багрило през 2017 г. "Изглежда смешно, но боли адски", Навални написа в Twitter за атаките. Миналото лято, докато Навални излежаваше 30-дневна присъда в затвора за водене на антиправителствени протести, той беше откаран в болницата със симптоми на подуване на лицето, сърбеж и обрив. Както Guardian съобщи по това време, лекарите в болницата казаха, че Навални изпитва алергична реакция към нещо, но не казаха какво е това.

Един от личните лекари на Навални също го прегледа. Според нея опозиционерът е страдал от "ефект на вредното въздействие на недефинирани химични вещества ... предизвикано от "трети човек". С други думи, отрявяне. Все още няма официално доказателство за опит за убийство, разбира се.

Но отвъд тази твърде внушителна история има още два потенциални контекста, които насочват пръста в посоката на Путин в този последен инцидент с "Новичок".

Първо, ако ФСБ наистина окаже натиск върху болницата в Омск, както твърди сътрудникът на Навални Милов, това би означавало, че Путин или някой от неговите близки се интересува дълбоко от това как се работи със ситуацията на Навални. Туиг казва, че със сигурност е възможно ФСБ да е замесен в атаката.

"ФСБ със сигурност би била силно ангажирана в ситуация, при която има контакти с чужденци", твърдиТуиг, особено след като служителите на държавата - която включва повечето руски медицински персонал - трябва да докладват за контактите си с международни посетители, като германските лекари.

Разбира се, всички служители на държавната сигурност, които са участвали, може би просто са спазвали протокола, вкарвайки се в ситуация, която очевидно ще спечели глобално внимание. Но подозрителната им роля в това да не позволят на германските лекари първоначално да видят Навални, ако е истина, може да означава, че се опитват да скрият нещо - като, да речем, всякакви доказателства за отрава, проникваща през вените на критика на Кремъл.

Второ, в момента нещата не изглеждат твърде добри за Путин. Под негово наблюдение е едно от най-тежките огнища на коронавирус в света, но и не само - той се изправя  срещу протести, които поставят под въпрос неговото лидерство, а и наблюдава как неговият съюзник в Беларус се изправя пред национални призиви да се оттегли. С цялата тази нестабилност Путин може би е искал да се насочи към основния си политически съперник, за да изпрати силно послание.

"Това е ескалация и знак, че режимът е загрижен и е нетърпелив спокойствието да се върне веднъж завинаги", казва Алина Полякова, президент на Центъра за анализ на европейската политика.

Ако това наистина е планът, не е ясно дали действително ще проработи. Ако Навални се възстанови напълно, той може да има още по-голяма подкрепа и да формира по-голямо опозиционно движение срещу Путин в резултат на предполагаемото нападение, твърдят експерти. Вместо да се отърве от най-големия си политически съперник, Путин (или който и да е отговорен) може би просто го е направил още по-могъщ.

Дали Навални ще отвърне или не и дали е в състояние да упражни тази сила е това, което мнозина в и извън Русия - и със сигурност множество хора в Кремъл - ще чакат да видят.

 


 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase