Снимка: БТА

В сряда в Магнитогорск почетоха паметта на загиналите при срутването на вход от жилищна сграда на улица "Карл Маркс". Панихидата се състоя на 30 метра от развалините, сред които продължават да работят служители на Министерството на извънредните ситуации. През деня бяха открити още няколко тела.

"Там живеят наши познати, имат апартамент на шестия етаж, и двамата са възрастни на по 80 години!" - жена сочи към онова, което е останало от седмия вход на блока. До сутринта на 2 януари все още нищо не се знаеше за нейните познати.

През деня служители на Министерството на извънредните ситуации продължаваха да вадят тела на загинали изпод бетоновите отломки и прахта и да разчистват развалините, стигащи до третия етаж.

Над тази точка остават голи стени с остатъци от тапети и запазили се врати между стаите. На балкон на седмия етаж – единствената устояла част от нечий апартамент, продължава да съхне пране.

Още по темата

В по-голямата част от блока продължават да живеят хора.

Местните смятат, че блокът № 164 на "Карл Маркс" е може би най-големият в града – 12 входа и 10 етажа. Живеещите в някои части от блока научили за взрива едва след като им се обадили уплашени приятели и роднини.

Зоя, която живее в 12-и вход, разказа пред руската редакция на Би Би Си, че рано сутринта на 31 декември се събудила от звук, подобен на гръм и решила, че нещо е паднало в съседната стая, където била майка й.

"Мама ми каза: "Блокът се срути". Тя е преживяла войната и вероятно по детски спомени... Аз дори започнах да споря с нея. Легнах си и задрямах. А след шест часа започнаха да ни звънят познати и те ни казаха, че сградата се е срутила", разказва жената.

Входът, в който живее Зоя, според ТАСС е обявен за годен за обитаване. Трите съседни на срутения вход ще бъдат разрушени напълно.

На 2 януари започнаха да пускат евакуираните оттам хора, съпроводени от полицаи. Мнозина изхвърчаха от дома си, грабвайки само първата попаднала им дреха.

Една от тези, които са напуснали дома си на 31 декември сутринта, е пенсионерката Ирина. "Искам само да си отида вкъщи... И документите трябва да си взема, и да се преоблека, и лекарствата да си взема. Всичко остана в апартамента".

По думите на жената семейството й се нанесло в апартамента в началото на 70-те години, скоро след като сградата била пусната в експлоатация. През изминалите оттогава почти 50 години не е имало никакви по-големи проблеми с газоснабдяването или техническото състояние на блока, казва Ирина.

"Събудих се от трясък. Мъжът ми крещеше"

Елена Круглякова е живеела на четвъртия етаж в седмия вход – на една площадка със семейство Фокини, чийто малък син беше изваден на 1 януари жив изпод развалините денонощие и половина след срутването.

Заедно с мъжа си и сина си Круглякова е живеела в апартамента, който формално е собственост на баба й, но е бил ремонтиран от тях.

"Събудих се от трясък. Мъжът ми крещеше. Отидох към дивана, той се беше счупил... Беше паднал подът на третия етаж частично. В тази дупка висеше детето ми – момченце на три години, пълзеше нагоре по чаршафа", спомня си жената.

По пижами и якета семейството стигнало до улицата практически по отломките – нямало нито площадка, нито стълби.

В разрушената сграда останали всичките им вещи и ценности.

След първия шок Круглякова вече се пита: "Баба ще бъде обезвъзмездена за апартамента, това е логично, юридически е правилно, въпросът е как на нас ще ни бъдат възстановени щетите", казва тя.

Компенсациите по думите на губернатора ще започнат да се изплащат на 4 януари, когато федералните банки започнат да работят.

Средствата за пострадалите от срутването на жилищния блок и за семействата на загиналите ще се изплащат още от днес. Това съобщиха междувременно властите на Челябинска област, предаде ТАСС.

"Плащанията ще започнат от днес. Гражданите ще получат официални покани", информира областната управа в приложението Телеграм.

Семействата на загиналите при експлозията на битов газ на 31 декември ще получат от властите на региона по 1 милион рубли, уточни пресслужбата на губернатора Борис Дубровски. По 400 хил. рубли ще бъдат изплатени на хората с тежки или средно тежки травми, получени при инцидента, по 200 хиляди - на пострадалите с леко увредено здраве.

По последни данни при експлозията са загинали 38 души, включително 6 деца. Съдбата на четирима души все още е неизвестна. Петима пострадали се лекуват в болници.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase