Снимка: Архив, Reuters
fallback

Елфи срещу тролове - това звучи като нещо от "Властелинът на пръстените". Но за Рикардас Савукинас битката, която води той, не е фантазия.

43-годишният бизнес консултант и блогър е част от неофициална интернет армия от литовци, които се опитват да противодействат на това, което според тях е слово на омразата и проруска пропаганда.

"Аз съм просто обикновен човек от Литва, гражданин, забелязал в един момент, че в тази страна се разпространява руска пропаганда от огромен брой групи във Facebook", каза той за Асошиейтед прес на чай в ресторант в стария град на Вилнюс. "Като видях това, си помислих, че не може да е нещо естествено."

Колегите доброволци на Савукинас, нарекли се "елфи", патрулират в социалните медии, като съгласуват действията си по Facebook и Скайп, за да разобличават фалшиви профили. Савукинас каза, че в натоварените дни колегите елфи докладват за по цели 10 или 20, които да бъдат премахнати. Самият той се съсредоточава върху писането, като поддържа личен блог, посветен освен всичко друго на разрушаване на носталгията по съветското време или разнищване на конспиративни теории.

Елфите вършат добра работа, като "разкриват някои манипулации и някои сайтове от социалните мрежи", каза изследователят от Института за международни отношения на Вилнюския университет Нериюс Малюкевичюс, който изучава ролята на медиите във времена на конфликт. Малюкевичус обаче заяви в телефонно интервю, че Литва има нужда от комплексна контрастратегия, за да се пребори с това, което той определя като кремълска пропаганда.

"Елфите са само едно късче от това", каза той.

За руска намеса се говори от двете страни на Атлантика след неотдавнашните избори в САЩ, които изстреляха към властта приятелски настроения към Русия кандидат Доналд Тръмп на фона на твърдения за намеса на Кремъл. По-рано този месец разузнаването на Германия обвини Москва, че се опитва да дестабилизира страната с пропаганда и кибератаки преди планираните за догодина общи избори в нея.

Литва, която като другите балтийски държави дълго е била под господството на Москва, е по-чувствителна към тези тревоги от повечето - още повече, след като Русия анексира Кримския полуостров от Украйна през 2014 г.

А войната между елфи и тролове във Facebook е само едно бойно поле. В кашата са замесени също новинарски уебсайтове и електронни медии.

"Ние признахме, особено напоследък, че срещу нашето общество се води доста голяма и продължителна дезинформационна кампания", каза анализаторът на литовската армия Томас Чепонис. Той заяви, че силата на пропагандата е по-трудна за измерване от танковете или самолетите, но тя очевидно е насочена срещу "наистина доста голямо множество от мишени".

Сред тях беше Делфи - един от главните новинарски сайтове в Литва. Организацията установила, че нейният раздел за коментари се пълнел с проруски публикации непосредствено преди конфронтацията в Украйна, каза главният редактор Моника Гарбачяускайте, и сега има персонал на пълен работен ден, който изтрива най-крайните послания.

Враждебната пропаганда води до по-агресивни действия и от двете страни.

Водещият търговски новинарски канал в Литва - ТВ3 - многократно е атакуван от хакери, засегнали мрежите му три пъти, каза ръководителят на новините му Сигитас Бабилюс. Миналия месец Литва забрани до февруари руския канал РТР Планета, след като руски политик направи антиамерикански коментари, оценени като "подстрекаване към война, раздор и омраза". Предишни години бяха разпоредени подобни тримесечни забрани на руски държавни канали.

Междувременно Литва предприема кампания по телевизията, като призовава гражданите да съобщават за всякаква подозрителна дейност - на улицата или в мрежата.

Тези ходове тревожат представителя на Москва в малката натовска държава.

"Не мисля, че е правилно да се залепва етикет "пропаганда" върху гледната точка на другиго", каза за Асошиейтед прес руският посланик Александър Удалцов. "Винаги е по-добре да използваш контрааргументи, за да докажеш своята истина, но за съжаление нашите западни партньори нямат такива аргументи и продължават със забраните на руските телевизии."

Литовският външен министър Линас Линкевичюс не се извинява за забраните.

"Лъжата не е друга гледна точка", каза той. "Някой може да каже - "това е свобода на словото, всеки може да говори каквото иска". Разбира се, съгласен съм. Но ако става дума за разполагаща с ресурси пропагандна машина, която промива мозъка на хората, това не е просто друга гледна точка. Това е оръжие."

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

fallback
fallback

Коментари Напиши коментар

125

Анонимен

преди 7 години

Ех да им имам проблемите на литовците!Параноята е стъпка към шизофренията.За толкоз *** ли имат народа че чистят коментарите под статиите да не би някой да се усъмни в монопола на истината.Не решава ли читателя кое е лъжа и кое истина чрез съпоставка? Цензурата налагана там а и у нас не води ли до директно прехвърляне на руските сайтове и телевизии.Забраната на РТ доведе до бум в гледанията в интернет на откровенно пропагандните репортажи.Кой знаеше тоз канал преди забраната му в някои страни?

124

Бай Йордан от Сливен

преди 7 години

Аде бе. Аз пък си мисля ,че ТАЗИ СТАТИЯ е част от американо-европейската (айде американската, европата я няма на картата от 20 години, няма кво да се лъжем ) анти-руската пропаганда в европа. Дали съм прав?

123

Анонимен

преди 7 години

целата тая работа е некъв лов на вещици50 елфа гонят из нета 50 трола, замерват се с дъвки и плюнки, игра за пораснали децакой обръща внимание на руски ***, все едно някой е тръгнал да имигрира на там ... голяма работа, че били съборили некъв сайт, такива неща ставаха и преди 5 години и кво??ИД залезе, дай сега нови страхове и паника ... хакери ще ми влязат в къщата, ужас, ще си сложа СОТ

fallback