Снимка: twitter


Вече няколко седмици в Twitter се върти един и същи хаштаг, споделян от стотици потребители. Хаштаг, тръгнал от консервативната Саудитска Арабия, чието послание обаче цели да стигне... цял свят.

Сега саудитски жени, блогърки и активисти използват хаштаговете #TogetherToEndMaleGuardianship и #StopEnslavingSaudiWomen (Заедно да спрем мъжкото настойничество и Спрете заробването на саудитските жени), за да привлекат внимание към проблема. Те искат реформи и да посочат как практиката лишава жените от свободи, на които мъжете в страната се наслаждават без никакви проблеми.

"Аз съм мъртва душа в живо тяло и се надявам това да не се случи с малката ми сестра", споделя арабка, която се представя за Сара пред CNN.

Всяка жена в Саудитска Арабия има мъжки настойник - най-често баща или съпруг, но понякога и брат или син, който има силата да взима решенията вместо нея.

Настойникът може да решава дали жената да ходи на училище, дали да отиде на доктор, или дори дали може да излезе от дома си. Жените нямат право да напускат дома си сами, нямат право да карат кола. Не е изключено в страната да се види гледката на 10-годишно момче, седнало зад волана, а зад него да стои майка му, баба му или сестра му. 

Проблемът привлича вниманието и на неправителствената организация Humans right watch, които правят поредица от кратки клипчета, в които показват какво означава практиката за стотици жени в страната.

В едно от тях саудитска лекарка получава покана да говори на научна конференция в Лондон, но за да напусне страната тя има нужда от разрешение от настойника си - например нейният син. Тя му праща съобщение и го пита дали може да пътува. Междувременно той играе видеоигра и й отговаря: "Не. Не искам да го направя, зает съм!"

Дори и да не е реален случай, стотици жени са възпрепятствани да следват мечтите си, заради практиката.

"Никой не те взима насериозно, ако не си мъж, по закон. Не мога да направя нищо, независимо колко възрастна съм. Така че ако баща ми не го разреши, няма да се случи", отбелязва саудитка, представяща се за Салма.

Друга жена е възмутена от позицията, в която я поставя този закон.

"Моят син е моят настойник, ако искате вярвайте. И това е наистина унизително... Моят собсвен син, този, който съм родила, който съм отгледала. Той е моят настойник!", разказва 62-годишната Сура, която е пенсиониран университетски преподавател.

В Twitter много жени споделят снимки на паспортите си и питат защо страната им се държи с тях като с престъпници и не им позволява да пътуват без разрешение.

"Аз съм затворник и моето престъпление е, че съм саудитка", пише една жена.

Разбира се, привържениците на идеята също изразиха възмущение. В Twitter те използват арабски хаштаг, който означава "Саудитките са горди от настойничеството", с което подкрепят традицията. Те смятат, че законът е правилен и съобразен с религиозните традиции.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase