Горанов увещава дълго депутатите в присъствието на почти целия кабинет. Снимка: БулФото

АБВ загуби от подкрепата си за дълга и със сигурност няма да е същата, ако лидерът й Георги Първанов действително се оттегли, както даде заявка днес. В това бяха категорични политически анализатори пред Dnes.bg, които коментираха и че доверието в политическия елит е стигнало ново дъно. Имаше ли изобщо печeливши от решението да се вземе дълг от 16 млрд. лв., за да се покрие стар заем – вижте мнения по темата.

Залага ли край за АБВ жестът на Първанов да хвърли оставка?

АБВ без Първанов ще бъде много особен политически проект. Партията до голяма степен се лишава от основния си двигател, смята социологът Живко Георгиев. Според него без настоящия си лидер, особено ако той не съхрани ангажимента си към партията, АБВ е обречена на периферно съществуване. Затова Георгиев прогнозира, че от партията ще се опитат да запазят председателя си.

Действието на Първанов цели донякъде да измие срама за пред собствените избиратели, показвайки елементи на принципност, коментира политическият анализатор Първан Симеонов. По думите му президентът 2002-2012 г. търси по-скоро предупредителен ефект с това, вероятно има и емоция, и вътрешни напрежения в решението му да подаде оставка. Симеонов смята, че АБВ няма да бъде себе си без Първанов.

„Не е изключено Първанов, като опитен политически играч, да търси такъв тип ходове, които да оставят отворени врати за по-нататъшно взаимодействие с БСП и с други субекти вляво. Георги Първанов винаги е разглеждал себе си не толкова като политически лидер на една или друга партия, колкото като доайен на цялото ляво“, смята изпълнителният директор на „Галъп интернешънъл“, според когото дори да се оттегли от поста в АБВ, той няма да се оттегли от тази своя амбиция.

АБВ без Първанов би бил краят на АБВ, смята социологът Юрий Асланов. По думите му заявката за оставка изглежда сериозна и като че ли имаше пози и на обида в изказа на Първанов. „Не знам какво се е случило вътре в партията, но очевидно става дума за дълбоки разногласия, защото вчера Ивайло Калфин намекна за оставка, ако не мине решението за дълга, а Първанов беше на диаметрално противоположна позиция“, каза Асланов.

Налага ли се усещане, че подкрепата за дълга е била политически изтъргувана?

Според Асланов нещо се е случвало задкулисно, защото има пълно разминаване между предварително заявени позиции и крайни решения.

Живко Георгиев изрази мнение, че когато ГЕРБ е на власт и е в силна позиция, такива подозрения винаги има. „Това е част от манталитета, разбиранията за политическа игра на ГЕРБ. Вече го наблюдавахме и в предишния парламент, не мога да допусна, че чак толкова силно са се променили“, коментира той. Георгиев изтъкна обаче, че от партията на Борисов имат достатъчно възможности да маневрират в рамките на този парламент, и за премиера не е проблем да си осигури парламентарно мнозинство по един или друг начин.

Първан Симеонов смята, че при гласуването на АБВ в подкрепа на дълга става дума за закономерен и очакван политически пазарлък, което важи за всички партии. „Този пазарлък ние виждаме вече няколко месеца, ако има нещо хубаво, то е, че тече почти пред очите на обществото“, заяви той.

Кои партии калкулират загуба и има ли печеливши?

С най-здрави нерви и най-голям позитив от целия този етюд като че ли излизат от ПФ, коментира Симеонов. По думите му най-големият губещ е АБВ, защото те загубиха принципното си излъчване. Подкрепата за дълга е имиджова щета и за ГЕРБ. Политическият анализатор посочи две причини за това - че в масовото съзнание се наслои усещането, че държавата ще живее катастрофално назаем, и подкрепата на ДПС в пленарна зала.

„Това е стратегическият курс на Движението – излезе от ъгъла вляво, в който играеше ролята на младши партньор на БСП от поне година насам, плавно се придвижва надясно с идеята отново да се върне в ролята на балансьор, от когото зависи кой ще управлява страната“, посочи Първан Симеонов. По думите му това е и най-големият кошмар за Бойко Борисов, защото измежду всички плаващи подкрепи в решителните моменти има една твърда и сигурна, и това е ДПС, а всеки политически допир до ДПС е с негативни последици.

Според него БСП, която иначе е в тежък нокдаун, прояви опозиционен инстинкт и удари сериозно управляващите, „като внезапна контраатака в мач, в който е в глуха защита“. „БСП наложи темата с дълга и в момента в обществото като че ли ГЕРБ е в отбранителна позиция“, допълни той. По думите на Симеонов от гласуването вчера в НС за дълга БСП е един от най-малко печелившите, традиционно печеливш е ДПС, видимо печеливш е ПФ, губещ е ГЕРБ, но най-губещ е АБВ.

Юрий Асланов коментира, че подкрепата за дълга е крайно непопулярно решение за всички, ангажирани с него. „ГЕРБ в по-малка степен ще понесат негатив, отколкото присъдружните коалиционни партньори. Може да кажем, че политическата биография в средносрочен план на тези политици е зачертана“, смята той. По думите му АБВ безспорно загубиха най-много. ДПС е особена партия, така че там загуби и печалби се калкулират по друг начин, но според мен и Патриотите загубиха, каза още Асланов. Според него тези, които не подкрепиха ратификацията – генерално БСП  и „Атака“, и отделни политици от други партии, във всеки случай не пострадаха. Въпреки колизиите в последните дни по темата, социологът смята, че нищо не заплашва стабилността на кабинета.

Как изглежда темата за дълга в обществото и какво следва?

„При тази висока степен на недоверие на хората в институциите и в партиите, във всичко, свързано с политиката, голяма част от политиците си дават сметка, че ще инкасират трайни негативи, защото масовото убеждение е, че нито лев няма да стигне до обикновените хора от тези 16 млрд. лева, но всички хора ще ги плащат“, заяви Асланов. По думите на социолога влизаме в дългова спирала, от която като че ли няма да излезем.

„Ясно е, че пред България има хоризонт за гръцки сценарий. Този дълг е за погасяване на други задължения – влизаме в спирала и това е като че ли завинаги. Никакви реформи няма, доверието на инвеститорите няма да се повиши, работещите бедни ще се увеличат, защото някой трябва да плаща за това“, допълни социологът.

Първан Симеонов коментира, че това гласуване не беше като всички други, защото решава генералния въпрос за управляващите – пари ще има. „Че няма да има реформи, че дефицитът ще расте, че няма да се оптимизират разходите, че това е за сметка на поколенията, че е купуване на политическо време, това прекрасно го знаем. Това показва управленската философия – оцеляване вместо реформи“, каза още той.

Щеше ли Бойко Борисов да подаде оставка, ако дългът не мине в НС?

Живко Георгиев смята, че говоренето на премиера за евентуално оттегляне е част от политическия театър.
Първан Симеонов определи това като „нормален политически шантаж“. "Борисов просто им казва: „Ако направя следващи избори, не просто може да не сте в управлението, но и да не сте в НС“.
Това беше някаква форма на натиск и заплаха, на изнудване. Задкулисно се е развило нещо, за което не знаем и вчерашният спектакъл донякъде беше режисиран предварително, коментира Юрий Асланов.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase