Снимка: архив, Reuters

Ужасяващите терористични атаки в Париж продължават да отекват из Европа. Политически лидери от ЕС се присъединиха към милиони французи, излезли на шествие срещу насилието и нетолерантността, а на целия континент продължават да се организират публични бдения, помени, пазене на минута мълчание в памет на жертвите.

Но налице са не само смирените реакции. Водачите на крайно дясното обвиниха ислямската религия и заклеймиха имигрантите, бяха осквернени множество джамии, а ксенофобско движение в Германия събра десетки хиляди на протест срещу “ислямизацията на Европа”. Според Си Ен Ен тази крайна позиция от страна на общественост и политици получава силен импулс след трагичните събития в Париж.

Антиимиграционните и антиислямските настроения в Европа са силно застъпени в последните години. Мнозинството европейци нямат проблеми със свободното движение в рамките на държавите от ЕС, но са с крайно негативно мнение, когато става въпрос за имиграция на хора извън съюза.

Особено що се отнася до мюсюлманите. Повечето от половината европейци считат, че ислямът не е съвместим със западния свят, а 1/3 от британците и 2/3 от испанците виждат в тази религия пряка заплаха за сигурността си. Атаките в Париж могат само да послужат като потвърждение и да разколебаят сериозно тези, които са с по-умерени възгледи по въпроса.

Именно подобни настроения, съчетани със страховете от икономически срив и съмненията в бъдещето на общоевропейския проект, доведоха до възхода на популистките и крайнодесните партии.

Тенденцията се вижда в почти всяка страна-членка, а общото присъствие на крайнодесни в новия Европейски парламент стигна до 20% след миналогодишните избори. За лидерите на тези партии случилото се в Париж е “казахме ли ви, че ще стане така” момент.

Найджъл Фараж от Британската партия на независимостта обяви, че вината за трагедията е в “петата колона в нашите страни”, визирайки имигрантите-мюсюлмани. Холандският политик Геерт Вилдерс беше категоричен, че е време за “деислямизация”. Водачът на френския “Национален фронт” Марин льо Пен призова за край на отричането и лицемерието по отношение на мюсюлманските имигранти. Александър Гауланд от “Алтернатива за Германия” отсече: “Всички, които игнорират ислямската заплаха, разбраха, че са в грешка”.

Сега, повече от всякога, тези изявления отекват силно в съзнанието на европейските граждани, ужасени от поредното безмилостно терористично нападение на територията на ЕС.

За Си Ен Ен първото пряко следствие ще е за европейските мюсюлмански общности. Атаките на религиозна основа ще зачестят и страхът и отчуждението ще се засилят. Сегрегацията ще се задълбочи, а това е изключително благодатна почва за радикализиране. Накратко, съществува сериозен риск от отлъчване на европейските мюсюлмани.

Политическите климат и култура в Европа също ще се променят. Екстремистките атаки ще принудят големите управляващи партии да вземат конкретни мерки и да се отдалечат от типичната си (с някои изключения) умерена, центристка политика. Затягане на мерките за сигурност, по-строги имиграционни закони, недопускане на бежанци от военни зони. В резултат ще бъдат жертвани доста от настоящите права на европейските граждани. Подобно решение е нож с две остриета, защото създава среда, в която радикалите ще намират нови и нови оправдания за действията си.

Твърде вероятно е не само мюсюлманите да пострадат. От доста време насам се повдига въпросът за имигрантите от Централна и Източна Европа и ограничаването на свободното им придвижване към по-богатите страни от ЕС. В настоящата ситуация подобни ограничения изглеждат далеч по-вероятни за приемане и прилагане.

Европа е на път да издигне нови стени. Дали ще се стигне дотам зависи от политическата класа, която трябва да вземе трудни решения и трябва да го направи много бързо.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase