Снимка: Reuters

Русия изпрати жена в космоса за първи път от 17 години насам като част от съвместна американско-руска мисия до Международната космическа станция (МКС), пише БиБиСи.

Елена Серова заедно с двама мъже, американец и руснак, са се скачили с МКС шест часа след изстрелването им от Казахстан. Серова е четвъртата жена космонавт, която Русия изпраща в космоса, и първата, която лети до МКС.

Серова е на 38 години и е обучавана за мисията в продължение на седем години.

Новият екип ще прекара 6 месеца в космоса.

На пресконферения преди излитането в космоса Серова беше принудена да отговори на въпроси за това как ще се грижи за косата си. „Мога ли да задам и аз един въпрос“, попита тя. „Не се ли интересувате от косата на колегите ми мъже също“, контрира Серова.

Този тип въпроси не са нови към инженерката. Тя е била молена да демонстрира как ще си мие косата при липса на гравитация. Серова беше попитана и как ще се справи 11-годишната й дъщеря толкова време без майка си.

„Аз ще бъда първата рускиня, която ще лети до МКС. Чувствам огромна отговорност към хората, които ме обучиха, и искам да им кажа, че няма да ги разочаровам“, заяви Серова.

Серова беше една от петимата, които носиха руското знаме на откриването на Зимните олимпийски игри в Сочи тази година.

Последната жена астронавт на МКС беше американката Карън Ниберг, която беше в орбита в продължение на шест месеца през 2013 г.

Русия изпрати първата жена в космоса - Валентина Терешкова летя в орбита през 1963 г.

В началото на 80-те години Светлана Савитская беше първата жена, която направи разходка в открития космос. Най-скорошното пътуване на рускиня в космоса беше това на Елена Кондакова през 1997 г.

Въпреки това половата дискриминация в Руската космическа агенция не е нещо ново, припомня Машабъл.

При технически проблем със Союз ТМА-11 през 2008 г., причинил кацането на апарата на няколкостотин метра от планираното, Анатолий Перминов, тогавашният шеф на Руската космическа програма, се пошегува пред Асошейтед прес, че неуспехът е свързан с едно старо военноморско суеверие, че да имаш жена на борда е на лош късмет. Тогава част от екипажа са американката Пеги Уитсън и първата жена астронавт от Южна Корея Ли Со Ен.

„Разбира се, в бъдеще ние ще работим по някакъв начин броят на жените в нашата сфера да не надминава броя на мъжете“, заяви Перминов пред АП.

В интервю за руска телевизия през 2012 г. Серова заяви, че дискриминацията се корени в традиционните културни ценности и че мнозина не виждат място на жените в космоса. Тя заяви още, че се надява тя й да се превърне в модел за подражание на други рускини.

Анализатор от NBC твърди, че Серова ще има важна роля в космическите полети в идните десетилетия. „Тя може дори да е първата жена на Луната“, допълва той.

Мисията на МКС идва на фона на изострените отношения между САЩ и Русия около анексирането на Крим и отношението към сепаратистите в Източна Украйна.

Серова съвсем скоро ще има женска компания на МКС. Италианката Саманта Кристофети трябва да се присъедини през ноември. Кристофети ще е третата европейка в космоса след британката Хелън Шармън през 1991 г. и французойката Клоди Еньоре през 2001 г. За сравнение САЩ са пращали 40 жени в космоса досега.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase